 |
|
 |
 |
| |
Billedbøger |
| |
Børnebøger |
| |
Downloads |
| |
Erhverv |
| |
Hobby |
| |
Hus, Have & Husdyr |
| |
Krop og sind |
| |
Kultur |
| |
Mad, vin |
| |
Musik og lydbøger |
| |
Naturen |
| |
Naturvidenskab & Metafysik |
| |
Ordbøger |
| |
Paperbacks og billigbøger |
| |
Rejse, geografi |
| |
Samfund |
| |
Skole- og lærebøger |
| |
Skønlitteratur |
| |
Sport |
| |
Tegneserier |
| |
Værker |
| |
Årspublikationer |
| |
Øvrige kategorier |
| |
Album |
| |
Computer tilbehør |
| |
Diverse |
| |
Diverse sprog |
| |
Engelsk Sale & Reminders |
| |
Engelsk, art, design og architecture |
| |
Engelsk, dictionaries |
| |
Engelsk, general books, fiction |
| |
Engelsk, Management og EDB |
| |
Engelsk, non-fiction |
| |
Engelsk, Paperbacks |
| |
Biography |
| |
Comics |
| |
Crime, thrillers |
| |
Engelsk, paperbacks, div. |
| |
Fiction |
| |
Science Fiction & Fantasy |
| |
Engelsk, textbooks |
| |
Foto |
| |
Gaveartikler |
| |
Kalendere |
| |
Kort |
| |
Multimedia og software |
| |
Nedsatte og tilbud |
| |
Papir og blokke |
| |
Regnskab |
| |
Rollespil |
| |
Spil, alm. |
| |
Sæsonvarer |
| |
Video |
| |
Video / Audio |
| |
Diverse |
|
|
 |
 |
 |
 |
|
|
|
|
|
| |
|
 |
 |
 |
 |
 |
|
|
|
|
Måske (Hæftet)
Forfatter:
ISBN 13: 9788758806341 Forlag: Tellerup Indbinding: Hæftet (Info)Udgave: 1 Oplag: 2 Trykt i: 1995 Mål: H: 210mm B: 129mm D: 19mm V: 271g Sider: 202 Sprog: Dansk
Udgivelsesdato: 30/01-1995
|
|
Andre udgaver
Måske (Lydbog, 1. udgave, 1. oplag) 1398,75 DKK
Måske (Lydbog (download), 1. udgave. udgave) 53,63 DKK
|
|
|
Forlagets beskrivelseMåske er tre fortællinger som på hver sin måde forsøger at give et bud på, hvordan en nær eller mere fjern fremtid kan komme til at tage sig ud.
Den Blå Service fortæller historien om bumsen Mahler, som skylder en formue i skat, og om hvordan et fremtidens Europa styret af KLOEN (Konføderationen af Lemfældigt Organiserede Europæiske Nationer) driver gælden ind.
Klonede dage stiller spørgsmålet om, hvor klogt det er at mennesket leger Vorherre ved at klone og genmanipulere med vores egen art, samt hvilke uforudsete konsekvenser det kan få.
Jeggørdigingenting handler om et samfund, hvor androider med højt avanceret kunstig intelligens udfører mange slags opgaver i stedet for mennesker. Hvornår holder en robot op med at være en maskine og skal den have rettigheder, hvis den taler, tænker og sanser som et menneske?
Det bliver måske aldrig som disse historier foreslår, men ét er sikkert: Hvad der var fremtid i går, vil uvægerligt være historie i morgen. Måske.
Indholdsbeskrivelse Tre noveller om det nære teknologiske fremtidssamfund. Lægevidenskabelige muligheder som klonede børn og androider er en realitet, og det har uhyggelige konsekvenser¤Indhold: Den blå service ; Klonede dage ; Jeggørdigingenting
Vær den første til at skrive en anmeldelse eller vurdere
|
|
|
|
 |
 |
 |
 |
|
|
|
|