Boldbasis i gymnasiet og hf (Bog, Hæftet, Dansk) af Michael Thing & Lone Friis Thing

Boldbasis i gymnasiet og hf

(Bog, Hæftet, Dansk)

Nedsat pris! Boldbasis i gymnasiet og hf


Forlag: Frydenlund

Bemærk: Kan leveres før jul.

Når du handler på WilliamDam.dk, betaler du den pris du ser.

  • Ingen gebyrer
  • Ingen abonnementer
  • Ingen bindingsperioder

Beskrivelse

En bog med 50 spil og boldlege, der lærer eleverne de grundlæggende kompeten­cer og færdigheder i boldspil.
Boldbasis er boldspilsaktiviteter, der har fokus på introducerende læring. Det en god metode til at integrere øvede og nybegyndere i boldspil. Bogen fokuserer på den brede spilforståelse og muligheden for at få indsigt i de forskellige boldspils kompleksitet.
I tekst og diagrammer forklarer og gennemgår forfat­ter­ne de mange muligheder i boldspil og udlægger undervisningsmetoden på en måde, så den erfarne lærer får ny inspiration og den nye lærer får konkrete metoder og undervisningstip.
Den er skrevet til ungdomsuddannelserne, men kan også bruges på idrætshøjskoler, efterskoler og på idræt på de videregående uddannelser.
Michael Thing er cand.mag. i idræt og historie. Han underviser ved Københavns Åbne Gymnasium.
Lone Friis Thing er cand.scient. i idræt og biologi. Hun er lektor og studieleder ved Institut for Idræt, Københavns Universitet. 

Læsernes anmeldelser (0)

Alle detaljer

Forlag Frydenlund
Forfatter Michael Thing & Lone Friis Thing
Type Bog
Format Hæftet
Sprog Dansk
Udgave 1. (22-04-2014)
Oplag 1. (22-04-2014)
Første udgivelsesår 2014
Originalsprog Dansk
Sideantal 152
Indbinding Hæftet
Mål og vægt B: 172mm, H: 246mm, D: 12mm, Vægt: 387g
ISBN-13 / EAN-13 9788771183320