Bemærk: Kan leveres før jul.
Forventes på lager: 15-02-2021
Connect til 7. klasse giver eleverne det bedste fundament for at kunne kommunikere sikkert og selvstændigt på engelsk.
Eleverne motiveres af spændende tekster og temaer, de kan identificere sig med, og de møder problemstillinger, som sætter deres eget liv og globale emner i perspektiv.
Connect 7 har et kontinuerligt fokus på elevernes ordforrådstilegnelse, samt udviklingen af deres mundtlige og skriftlige færdigheder. Bogen rummer et bredt udvalg af sproglige aktiviteter, funktionel grammatik, særlige modeltekster og litterære genrer. Herudover afrundes hvert kapitel med en opgave, hvor eleven reflekterer over kapitlets indhold samt egen læring.
Har du bog, har du web!
Elevernes viden og egne holdninger spiller en central rolle i alle opgaver i Student's book og på systemets tilhørende website, connect.alinea.dk. På websitet findes også en lang række ekstra ressourcer, fx autentisk oplæsning af alle tekster, skriverammer, samt forslag til udvidet tekstlæsning.
Se vores store udvalg af notesbøger i høj kvalitet. Vi har bl.a. notesbøger fra mærker som Moleskine og Paperblanks.
| Forlag | Alinea |
| Forfattere | Mie Schrøder, Sara Barbou des Places, Jane Schumann |
| Type | Bog |
| Format | Indbundet |
| Sprog | Dansk |
| Udgave | 1. (15-02-2021) |
| Oplag | 1. (15-02-2021) |
| Første udgivelsesår | 2021 |
| Serie | Connect |
| Originalsprog | Dansk |
| Sideantal | 168 |
| Indbinding | Indbundet |
| Mål og vægt | B: 197mm, H: 268mm, D: 16mm, Vægt: 637g |
| ISBN-13 / EAN-13 | 9788723543240 |