Bemærk: Kan ikke leveres før jul.
Forventes på lager: 08-06-2023
Repræsenterer politikerne folket? Svækkes blikket for demokrati i krisesituationer? Kan demokratiet rummes i et multikulturelt samfund? Er der demokrati i morgen?
Vi befinder os i en situation, hvor en lang række områder inden for det politiske system og inden for samfundet i det hele taget bliver problematiseret og kaster et nyt lys over vores demokrati – ja på mange måder udfordrer det. Samtidig oplever vi internationalt, at demokratiet i en række lande problematiseres i en grad, som vi for bare få år siden slet ikke kunne forestille os.
I temabogen Demokratiets udfordringer tager Benny Jacobsen og Ove Outzen problemerne under behandling i en introduktion til demokratibegrebet, det danske politiske system og det demokratiske samfund i bred forstand.
Benny Jacobsen og Ove Outzen har skrevet en lang række grund- og temabøger til samfundsfag, bl.a. Liv i Danmark og Styr på samfundet. De har i en årrække undervist på læreruddannelsen i samfundsfag.
| Forlag | Forlaget Columbus |
| Forfattere | Benny Jacobsen, Ove Outzen |
| Type | Bog |
| Format | Hæftet |
| Sprog | Dansk |
| Udgave | 1. (08-06-2023) |
| Oplag | 1. (08-06-2023) |
| Første udgivelsesår | 2023 |
| Originalsprog | Dansk |
| Sideantal | 186 |
| Indbinding | Hæftet |
| Mål og vægt | B: 170mm, H: 240mm, Vægt: 415g |
| ISBN-13 / EAN-13 | 9788779707801 |