Singularities of Differentiable Maps, Volume 2: Monodromy and Asymptotics of Integrals (Bog, Paperback / Softback, Engelsk)


Forlag: Birkhauser Boston Inc
Format: Paperback / softback
Type: Bog
Sprog: Engelsk
ISBN-13: 9780817683429
Udgave: 2012 ed.
Udgivelsesdato: 17-05-2012
Første udgivelsesår: 2012
Serie: Modern Birkhauser Classics
Illustrationer: 83 Illustrations, black and white; X, 492 p. 83 illus.
Originalsprog: United States
Sideantal: 492
Indbinding: Paperback / softback
Forlag: Birkhauser Boston Inc
Sideoplysninger: 492 pages, 83 Illustrations, black and white; X, 492 p. 83 illus.
Mål: 235 x 158 x 27

Status : Mangler pt.

Produktet kan ikke bestilles.

Når du handler på WilliamDam.dk, betaler du den pris du ser.

  • Ingen gebyrer
  • Ingen abonnementer
  • Ingen bindingsperioder

Tilføj til bogliste

KATEGORIER M.M. SOM DETTE PRODUKT ER EN DEL AF

  = Emner
  = Sektioner
  = Kategorier
  = Kampagner

Beskrivelse

This reprint covers anatomy and physiology of singularities of differentiable functions. Includes the topological structure of isolated critical points of holomorphic functions, the asymptotic behavior of integrals of the method of stationary phase, and more.

Anmeldelser (0)