Lix: 14 Pelle har sin nye metal-detektor med. „Den kom med posten i går.“ Han viser den stolt frem. „Kan den finde al slags metal?“ Jeg kigger på Pelle.... Læs mere
Lix: 6 Der bor en dreng i en hule. Han er helt alene. En dag går han ud i skoven. Han får øje på et dyr. Men nej. Det er en pige. Hun har en grå sten. Er den magisk?
Lix: 6 Ulf og Luna bor på slottet. De leder efter Maris hus. Her finder de en ny sten. Er den også magisk? Og hvor er onde Satu og hans ulv?
Det regner. Do og Bo må i ly! De finder en rede under et træ. Og der er ti æg. Nu klækker de. Do og Bo må hellere gå. Men de små ællinger følger efter.
Usos bil er itu. Isa hjælper med at lave bilen. Nu er den fin. Isa vil prøve en tur. Isa giver den gas. Nu er der ræs. Uso råber. "Pas på, Isa. Pas på det træ."