kært barn ¤ våd kaktus (Hæftet, Dansk) af Allan Lillelund

kært barn ¤ våd kaktus

(Hæftet, Dansk)
Forfatter: Allan Lillelund

Nedsat pris! kært barn ¤ våd kaktus


Forlag: Silkefyret

Bemærk: Kan leveres før jul.

Når du handler på WilliamDam.dk, betaler du den pris du ser.

  • Ingen gebyrer
  • Ingen abonnementer
  • Ingen bindingsperioder

Beskrivelse

dobbeltsamling af allan lillelund, en mor-del, en far-del, et værk der kan læses forfra og/eller bagfra, eller: vælg far, vælg mor. i bestemmer. vi kan ikke vælge. en tête-bêche-bog med andre ord.
bogen er om overlevelse i vestjylland, om at køre med stresskat, om at tømme fars kasserolle, om at finde et agern ude foran psyk, om at hente og bringe, om at give bamsekram og meget meget mere. de her digte er skrevet af nødvendighed, men de har så absolut også været både sjove, givende og vanvittige at arbejde med. det er allan, men det er også et kreativt, legende rum, han har skabt. de er skrevet af kærlighed, også når bølgerne går højt!
allan lillelund er født 1980 i Videbæk. foruden han er forfatter, ejer han mikroforlaget Silkefyret. han har udgivet tegn en verden på løvens forlag, foruden novellesamlingerne nedslag og efter på silkefyret. allan lillelund er blevet tildelt statens kunstfonds arbejdslegat + de skønlitterære forfatteres arbejdslegat.

Læsernes anmeldelser (0)

Alle detaljer

Forlag Silkefyret
Forfatter Allan Lillelund
Format Hæftet
Sprog Dansk
Udgave 1. (22-11-2025)
Oplag 1. (22-11-2025)
Første udgivelsesår 2025
Originalsprog Dansk
Indbinding Hæftet
Mål og vægt B: 132mm, H: 196mm, D: 13mm, Vægt: 218g
ISBN-13 / EAN-13 9788794376686