Klog mand tisser ikke mod vinden: En munter rejse med tid til eftertanke (Ebog, epub, Dansk) af Tom Oxager

Klog mand tisser ikke mod vinden: En munter rejse med tid til eftertanke

(Ebog, epub, Dansk)
Forfatter: Tom Oxager

PRIS
142,- kr
Levering: Straks (Leveres på e-mail)

Når du handler på WilliamDam.dk, betaler du den pris du ser.

  • Ingen gebyrer
  • Ingen abonnementer
  • Ingen bindingsperioder

Beskrivelse

Romanens hovedperson er en ældre mand, der ofte, og i al slags vejr, går tur på stranden syd for Sæby. Han filosoferer over sit liv og tilværelsens foranderlighed og skæbnens tilskikkelser. Han tager udgangspunkt i forældrenes og bedsteforældrenes liv og beskriver, hvor meget der umærkeligt ændrer sig over tid. Mens man underholdes over hans daglige liv, oplever han i kronologiske tilbageblik sin barndom og ungdom i byen Haslev, der i årene omkring og efter krigens afslutning var Indre Missions højborg og kaldtes Guds by. Farverige skikkelser som pastor Bartholdy, politimester Vagn Bro og livgardens chef oberst Freiesleben beskrives i humoristiske klip i anekdoteagtig form. Bogen er skrevet i en let og munter form, men med alvorlige undertoner.

Uddrag af bogen Bartholdy var meget på nakken af folk, der arbejdede om søndagen. Eneste acceptable undtagelse var vist dem, der arbejdede med udbredelse af Guds ord. Søndag var en hviledag, som man ikke alene skulle komme i hu, men også holde hellig. Efter en søndag at have prædiket til højmesse kl. 10 i Sæby kirke, skulle han forrette gudstjenesten i den noget mindre Freerslev kirke kl. 14. Da han i god tid og iført fuld uniform drog af sted i sin lille sorte Opel, drejede han først ind på den lokale tankstation Trianglen for at få tanket det klerikale køretøj op. Tankstationsejeren, der havde fået en meget tydelig fornemmelse af, at han hørte til de ugudelige, der arbejdede om søndagen, beklagede imidlertid meget. Han turde ikke lægge sig yderligere ud med Herren ved at fylde benzin på pastorens bil på en højhellig søndag.

Om forfatteren Som en slags virkelighedsflugt begyndte Tom Oxager, da han var fyldt halvfjerds, at skrive kriminalromaner.

Hans hustru udviklede Alzheimer, og parret havde en række vanskelige år. Han syntes, at skriveriet var bedre end samtalegrupper. Det er foreløbig blevet til syv bøger, der alle tager udgangspunkt i hans elskede Sæby.

Læsernes anmeldelser (0)

Alle detaljer

Forlag Forlaget Mellemgaard
Forfatter Tom Oxager
Type Ebog
Format epub
Sprog Dansk
Udgave 1.
Udgivelsesdato 03-01-2016
Fagredaktør Katrine Lund
Sideantal 182 Sider
Filtype epub
Filversion 3.0
Filformat Reflowable
Filstørrelse 2578 KB
Kopibeskyttelse DigitalVandmaerkning
Datamining Ikke tilladt
ISBN-13 / EAN-13 9788793420175