Raptor: A Journey Through Birds (Bog, Paperback / softback, Engelsk) af James Macdonald Lockhart

Raptor: A Journey Through Birds (Bog, Paperback / softback, Engelsk)

Af: James Macdonald Lockhart


Forlag: HarperCollins Publishers

  • Type: Bog
  • Format: Paperback / softback
  • Sprog: Engelsk Sprog: Engelsk
  • ISBN-13: 9780007459896
  • Udgivelsesdato: 23-03-2017
  • Første udgivelsesår: 2017
  • Originalsprog: United Kingdom
  • Sideantal: 384
  • Indbinding: Paperback / softback
  • Forlag: HarperCollins Publishers
  • Sideoplysninger: 384 pages
  • Mål: 130 x 197 x 25
Læsernes vurdering:
(Læs 1 anmeldelse)

Når du handler på WilliamDam.dk, betaler du den pris du ser.

  • Ingen gebyrer
  • Ingen abonnementer
  • Ingen bindingsperioder

Alle Kategorier som dette produkt er en del af

  = Emner / kategorier
  = Sektioner / guides
  = Specialsider
  = Kampagner

Beskrivelse

Winner of The Royal Society of Literature Jerwood Award for Non-Fiction in 2011 and the Authors' Foundation Roger Deakin Award in 2011 A stunning debut in the tradition of Robert Macfarlane and Helen Macdonald

Læsernes anmeldelser (1)

Laura holm
Bekræftet køb.
16-08-2021

Rovfuglefest

Raptor minder i stil en smule om H for Hawk af Helen Macdonald. Her følger vi også en hovedperson i et år og samtidig trækkes tråde til den gamle glemte ornitolog og naturalist William MacGillivray. Bogen er både velskrevet og interessant. Personligt elsker jeg bøger der præsenterer fuglene art for art (som i den lækre gåsebog Wintering af Stephen Rutt). I Raptor er forfatteren rejst ud efter hver eneste rovfugl der kan findes i UK (12 slags) og han fortæller grundigt om hver enkelt fugl, rejsen hen til den og en del historie også. Jeg elsker også når fuglebøger kobler fortid med nutid (som i The feather thief af Kirk Wallace Johnson og H for hawk/H for høg af Helen Macdonald)
Konklusion: Det er simpelthen en fed bog.