for at udvide
kategorilisten.
Det kan være noget af et virvar at finde rundt i de mange forskellige rejseguides, der efterhånden findes bare på dansk. For at gøre det lidt nemmere har vi nedenfor skrevet en kort introduktion til de mest populære serier - og så kan du vælge din destination i menuen til venstre. På den måde har du mulighed for at se, om du skal have en guidebog til hele landet, en provins eller bare en enkelt by - og hvad der så findes til lige præcis det rejsemål.
Turen går til er den velkendte guide til både storby og land, skrevet af danske forfattere med indsigt i, hvad det er, de fleste danskere er interesserede i at opleve, når de rejser. Bøgerne har et bredt sigte, der også er afbalanceret efter destinationen, men henvender sig i høj grad til et voksent og gerne dannet publikum.
Lonely Planet er de rygsækrejsendes bibel og gør en dyd ud af at finde kringelkrogene og de skæve vinkler. Bøgerne er velegnede til dem, der rejser helt på egen hånd, men deres mange detaljer gør dem også nyttige for dem, der skal opholde sig længere tid et sted. Guidebøgerne findes nu også på dansk i serien Oplev.
Kort og godt er den lille, kompakte rejsehåndbog til svipturen og den forlængede weekend i storbyen. Her er kort og de allervigtigste seværdigheder, restauranter og lige præcis så meget baggrundshistorie, som du har brug for.
Rough Guides er den europæiske pendant til Lonely Planet (som i vid udstrækning er skrevet af amerikanske skribenter), men henvender sig på samme måde til de selvstændigt rejsende. Guiden findes kun på engelsk, men opdateres til gengæld hyppigt.
Michelin Green Guide og dens tyske og franske pendanter Grüner Reiseführer og Guide Vert er et must for dem, der skal på bilferie ned igennem Europa. Her er et utal af kroer, caféer, restauranter og hoteller bedømt i hver by, så det altid er til at finde ud af, hvor man skal stoppe - og så kan man naturligvis også læse, hvad man skal se, når nu man er der.
A fun and informative guide to 12 walks around London's iconic pubs and landmarks
A fun and informative guide to 10 walks around New York's iconic pubs and landmarks
This fun guided journal and activity book is not just a great travel companion for kids, but also a treasure trove of creative ways to keep young explorers occupied along the way, ultimately becoming a cherished keepsake for the whole family.
This book explores the multifaceted world of dark tourism and delves into the evolving perceptions and complex narratives surrounding tourism at sites of tragedy and historical significance. The chapters in this book were originally published in Tourism Recreation Research.
Get to know Disneyland like never before! I Love Disneyland is the ultimate fan guide packed with insider knowledge and fun trivia about all the Park’s iconic rides and attractions—just in time for its 70th anniversary!
A carefully curated tour of 150 unique libraries around the world. Step inside libraries filled with precious books and architectural wonders.
The ultimate Disney fan guide! I Love Disney’s Magic Kingdom! is a must-have... Læs mere
Country Living celebrates the modern American South with this seasonal handbook chock-full of over 100 practical tips for... Læs mere