Svend Erik som detektiv (Ebog, epub, Dansk) af Sigurd Togeby

Svend Erik som detektiv

(Ebog, epub, Dansk)
Forfatter: Sigurd Togeby

Forlag: SAGA Egmont

PRIS
47,- kr
Levering: Straks (Leveres på e-mail)

Når du handler på WilliamDam.dk, betaler du den pris du ser.

  • Ingen gebyrer
  • Ingen abonnementer
  • Ingen bindingsperioder

Beskrivelse

Forbrydere skal stoppes, mener Svend Erik! Men er han nu også en dygtig detektiv? Og hvad sker der med resten af spilopmagerbanden? Svend Erik og hans tre venner Tykke, Georg og Kjeld kan slet ikke sidde stille, og det kommer der heldigvis mange sjove historier ud. I SVEND ERIK SOM DETEKTIV finder du ni nye historier om drengeliv, fra dengang bedstefar var dreng.

Vilde historier, eventyr og drengestreger: Sådan var bedstefars barndom helt sikkert, og sådan er Svend Erik-bøgerne, der udkom mellem 1934 og 1942 – en serie børnebøger om drengene Svend-Erik og hans tre venner Kjeld, Georg og Tykke og deres forunderlige verden.

Bøgerne kan læses uafhængigt af hinanden.

Sigurd Togeby (1909-1970) var drengebogs- og romanforfatter.Togeby var også redaktør for ugebladet Hjemmet i forlagskoncernen Gutenberghus Bladene, der senere blev til Egmont. Foruden romaner og SVEND ERIK-BØGERNE skrev han skrev manuskript til tegneserierne FYRTAARNET OG BIVOGNEN samt HELGE HALLS NULLERTEN – og sidst i 60'erne skrev han også nogle få manuskripter til Anders And & Co.

Læsernes anmeldelser (0)

Alle detaljer

Forlag SAGA Egmont
Forfatter Sigurd Togeby
Type Ebog
Format epub
Sprog Dansk
Udgivelsesdato 30-08-2021
Udgiver SAGA Egmont
Serie Svend Erik-bøgerne
Serienummer 4
Sideantal 78 Sider
Filtype epub
Filversion 3.0
Filformat Reflowable
Filstørrelse 494 KB
Kopibeskyttelse DigitalVandmaerkning
Datamining Ikke tilladt
ISBN-13 / EAN-13 9788711701706