The Spolia Churches of Rome: Recycling Antiquity in the Middle Ages (Ebog, pdf, Engelsk) af Maria Fabricius Hansen

The Spolia Churches of Rome: Recycling Antiquity in the Middle Ages

(Ebog, pdf, Engelsk)

PRIS
124,- kr
Levering: Straks (Leveres på e-mail)

Når du handler på WilliamDam.dk, betaler du den pris du ser.

  • Ingen gebyrer
  • Ingen abonnementer
  • Ingen bindingsperioder

Beskrivelse

Mange turister rejser til Rom for at studere de mange levn fra byens antikke storhedstid, men de færreste er klar over, at antikken også har sat sit præg på en række af Roms kirker.

I middelalderens kirkebyggeri brugte man antikkens arkitektur som en slags stenbrud med præfabrikerede byggematerialer. Resultatet blev nogle meget brogede og opfindsomt sammenstykkede kirkerum.

I bogen fortælles om de romerske genbrugskirkers historie, om principperne for fordelingen af de antikke dele og om betydningerne i at nedbryde og bygge på fortiden.

Derudover præsenteres et udvalg på elleve særligt skønne og varierede genbrugskirker.

Bogen er forsynet med kort og andre praktiske oplysninger, som gør den velegnet til brug ved jagten på fortiden i nutidens Rom.

Læsernes anmeldelser (0)

Alle detaljer

Forlag Aarhus Universitetsforlag
Forfatter Maria Fabricius Hansen
Type Ebog
Format pdf
Sprog Engelsk
Udgave 1
Udgivelsesdato 17-08-2015
Udgiver 2015
Sideantal 260 Sider
Filtype pdf
Filstørrelse 49051 KB
Kopibeskyttelse DigitalVandmaerkning
Datamining Ikke tilladt
ISBN-13 / EAN-13 9788771248982