10 trin til at tegne manga: Tegn over 30 mennesker og dyr med 10 simple trin (Bog, Hæftet, Dansk) af Chie Kutsuwada

10 trin til at tegne manga: Tegn over 30 mennesker og dyr med 10 simple trin (Bog, Hæftet, Dansk)

Af: Chie Kutsuwada


Nedsat pris! 10 trin til at tegne manga: Tegn over 30 mennesker og dyr med 10 simple trin
  • Forlag: Turbine
  • Type: Bog
  • Format: Hæftet
  • Sprog: Dansk Sprog: Dansk
  • ISBN-13: 9788740667257
  • Udgave: 1. (22-04-2021)
  • Oplag: 2. (01-06-2022)
  • Første udgivelsesår: 2021
  • Originaltitel: 10 step drawing manga
  • Oversætter: Camilla Lyng
  • Originalsprog: Engelsk
  • Sideantal: 128
  • Indbinding: Hæftet
  • Mål og vægt: B: 165mm, H: 236mm, D: 13mm, Vægt: 318g

Bemærk: Kan leveres før jul

Når du handler på WilliamDam.dk, betaler du den pris du ser.

  • Ingen gebyrer
  • Ingen abonnementer
  • Ingen bindingsperioder
  • Returret frem til d. 31.1.2024

Alle Kategorier som dette produkt er en del af

Beskrivelse

I 10 trin til at tegne manga lærer du at tegne 30 forskellige mennesker og dyr med mange detaljer i ægte manga-stil. Bogen indledes med en gennemgang af de mest nødvendige redskaber og farvelægningsteknikker og er desuden overskueligt opdelt i kapitler, fx Ansigtstræk, Fulde figurer og Manga-dyr, så du nemt kan gå i gang med at tegne efter de simple trin fra grundform til farvelægning og skyggeeffekter. Tegneteknikkerne er nemme at følge, og de indledende trin bruger simple grundskabeloner.


Chie Kutsuwada er en japansk manga-tegner og illustrator, som bl.a. underviser i mange-workshops på skoler, biblioteker og museer.


Læs også de andre bøger, som tidligere er udkommet i serien: 10 trin til at tegne dyr, 10 trin til at tegne blomster og 10 trin til at tegne mennesker.

Læsernes anmeldelser (0)