111 steder på Bornholm som du skal se (Bog, Hæftet, Dansk) af Kirsten Sonne Harild

111 steder på Bornholm som du skal se

(Bog, Hæftet, Dansk)

Nedsat pris! 111 steder på Bornholm som du skal se


Forlag: Frydenlund

Bemærk: Kan leveres før jul.

Når du handler på WilliamDam.dk, betaler du den pris du ser.

  • Ingen gebyrer
  • Ingen abonnementer
  • Ingen bindingsperioder

Beskrivelse

På Bornholm klinger et særligt sprog, og klipperne bærer spor efter en lang historie, og samtidig genopfindes nutiden konstant, når øens ildsjæle puster nyt liv i de gamle fiskelejer. Bornholm er kunsthåndværk og krigshistorie, sommersjov og forårsfred – og et væld af skjulte skatte, som bogen her viser vej til.


Bornholm er sin helt egen. Danskerne elsker at holde sommerferie på solskinsøen. Men flere og flere besøger også Bornholm uden for sæsonen og vender tilbage år efter år og hele året rundt.


'111 steder på Bornholm som du skal se' henvender sig til de indfødte bornholmere, til de tilbagevendende turister og til alle de andre, der gerne vil opleve nye sider af den kendte ø. Her er det nemlig ikke Rokkestenen, Hammershus og Dueodde, der er i fokus, men steder som Teglkås, Hundsemyre, Lille Skotland, Pissebækken og Musestien.


Bogen fortæller, hvor du kan komme på månevandring eller på cykeltur i et bronzealderlandskab, hvor du kan spise hjemmebag i en gammel politistation eller drikke slushice med havtorn, og hvor du har bedst chance for at spotte en silkehejre eller se de underjordiskes natlige rytterøvelser. Bogen er en hyldest til både det kendte og ukendte Bornholm og en guide til naturoplevelser, seværdigheder, lokalhistorie og kulturskatte, der er noget ud over det sædvanlige. Hvad end man er førder (besøgende) eller indfødt bornholmer, vil der med garanti være noget, der overrasker. 

Måske kunne nedenstående have interesse

Tilbehør til rejsen

Se vores udvalg af rejsetilbehør. Vi har bl.a. kuffertmærke, kuffertvægt og strømadapter.

Gå til rejsetilbehør

Læsernes anmeldelser (2)

David
31-03-2025

Fint guide bog til Bornholm.

Generelt fin guidebog til Bornholm hvis man ikke har været på øen før. Dog er der nogen af de 111 steder jeg tænker burde erstattes af andre. Dette er f.eks. div. festivaller der kun finder sted ganske kort hvert år.

Pernille
06-08-2024

Super god guide

Informativ og god guide med fine personlige detaljer. Også steder, man ellers ikke lige ser i andre guidebøger.

Alle detaljer

Forlag Frydenlund
Forfatter Kirsten Sonne Harild
Type Bog
Format Hæftet
Sprog Dansk
Udgave 1. (01-09-2023)
Oplag 2. (15-03-2024)
Første udgivelsesår 2023
Serie 111 steder som du skal se
Originalsprog Dansk
Sideantal 240
Indbinding Hæftet
Mål og vægt B: 139mm, H: 208mm, D: 18mm, Vægt: 460g
ISBN-13 / EAN-13 9788772165479