Axel Locher: skulptur, skuespil og Skagen (Bog, Dansk)

Axel Locher: skulptur, skuespil og Skagen

(Bog, Dansk)

Bemærk: Kan ikke leveres før jul.

Når du handler på WilliamDam.dk, betaler du den pris du ser.

  • Ingen gebyrer
  • Ingen abonnementer
  • Ingen bindingsperioder

Beskrivelse

En rigt illustreret bog med nye fotos af Lochers værker samt gamle sort/hvid fotos fra hans samtid. Bogen omhandler Axel Locher (1879-1941), hans liv og hans kunst. Overfor de store samfundsmæssige og kunstneriske omvæltninger i begyndelsen af 1900-tallet står billedhuggeren Axel Lochers værker som et sjældent og ambitiøst forsøg på at fastholde tiden.
I sin serie af teaterstatuetter i gips fangede Locher sin samtids scenekunstnere i netop det øjeblik, hvor deres karakterer fremtrådte mest mindeværdigt. Både i monumentale udsmykninger og i porcelænsarbejder for Bing & Grøndahl eller Den kgl. Porcelainsfabrik giver han form til almue, fiskere og det samfund, der var ved at være fortid.
Axel Locher var søn af skagensmaleren Carl Locher, elev af Vilhelm Bissen, men tidligt i sin karriere også J.F. Willumsens nære medarbejder. I denne bog præsenteres et nutidigt publikum for en særlig billedhuggers omfattende og alsidige værk.

Læsernes anmeldelser (0)

Alle detaljer

Forlag Skagens Kunstmuseer
Type Bog
Sprog Dansk
Oplag 1. (30-09-2017)
Udgivelsesdato 30-09-2017
Første udgivelsesår 2017
Forord af' Lisette Vind Ebbesen
Illustrator Ole Akhøj m.fl
Fagredaktør Mette Harbo Lehmann, Sara Line Batson Matzen, Niels Jarler
Originalsprog Dansk
Sideantal 93
Indbinding Ukendt
Mål og vægt B: 170mm, H: 230mm, D: 88mm, Vægt: 315g
ISBN-13 / EAN-13 9788791048395