for at udvide
kategorilisten.
Søgning på underkategorier- og emner:
Her finder du et stort udvalg af billed- og papbøger, der inviterer selv de mindste børn til at gå på opdagelse i bøgernes magiske univers. Disse bøger er skabt til at vække læseglæde, stimulere fantasien og understøtte barnets sproglige og motoriske udvikling allerede fra de første år.
Papbøger er ideelle for de mindste børn og spædbørn. De solide sider tåler nysgerrige fingre, og bøgerne er ofte fyldt med farverige illustrationer, simple tekster og interaktive elementer. Vores udvalg rummer alt fra klassiske pædagogiske titler til nyere favoritter med kendte figurer, der gør det sjovt at lære ord, farver og former.
Billedbøger henvender sig til børn fra omkring 2 år og opefter. Gennem smukt illustrerede sider og engagerende historier lærer børn om venskab, følelser, samarbejde og livets mange små spørgsmål. Vi har både poetiske fortællinger, hylende morsomme historier og lærerige hverdagssituationer. Mange af vores billedbøger er også velegnede som højtlæsningsbøger, der styrker fællesskabet mellem barn og voksen og giver anledning til hyggelige samtaler.
I vores sortiment finder du også bøger om vigtige emner som potte- og tandbørstetræning, sociale færdigheder og barnets første oplevelser. Herudover tilbyder vi et bredt udvalg af bøger med rim, remser, sang og musik, der gør læseoplevelsen interaktiv og levende.
Uanset om du søger en godnathistorie, en lærerig pegebog eller en gaveidé, finder du det i udvalget af billed- og papbøger hos os. Bliv inspireret og vær med til at give børn den bedste start på livet med bøger, de kan elske og lære af.
Leopold står oppe på 10-meter vippen. Tænk, at han tør!Er det mon fordi han er utrolig modig? Eller en fantastisk svømmer? Eller er det bare for at nyde udsigten? Næh.. Leopold er forelsket!
Hylende morsom højtlæsningsbog med indlagte reklamepauser af et prisbelønnet makkerpar: forfatteren Kim Fupz Aakeson og tegneren Rasmus Bregnhøi. Antihelten Svend er besat af superhelte! Og hvis... Læs mere
Billedbog i farver med enkel tekst, der viser en lille drengs reaktioner, da hunden hugger hans kage.
Billedbog med enkel tekst om Jeppe som først vil sidde på potten efter, at hunden har prøvet.
Hvem vil ikke gerne hjælpe Pippi med at plyndre juletræ i Villa Villekulla? Pippi har inviteret Tommy og Annika og alle andre børn i byen. Det bliver en fest, de aldrig glemmer.
Vitello og Max og Hasse og William kunne godt tænke sig virkelig mange penge. Cirka 10 millioner. Så de beslutter sig for at blive kriminelle. Og nappe nogens kattekilling. Og gemme den og kræve virkelig mange penge for at aflevere den igen ...
Mor og Vitello ser en dreng i fjernsynet, som har tjent over en million kroner, selv om han ikke en gang er fyldt 18 år. Drengen siger: ”Man skal bare købe billigt og sælge... Læs mere
Hov! Hvad er det for en farlig sørøver, der står der? Nåh, det er bare Willi, som har klædt sig ud, for i dag er der fastelavnsfest i børnehaven. Læs & leg med Willi! Bagerst i Willibøgerne er der en sjov og overraskende legeaktivitet.
En dreng og hans far sidder på en bænk og venter. Drengen vil spille iPad, og farens forsøg på at få ham til at løfte blikket og engagere sig i verden kikser igen og igen. Hvad skal man... Læs mere
”Det er simpelthen godt gået at frembringe en værdig og original arvtager til ’Spørge Jørgen’. Og så endda runde den uforudsigeligt og langtfra moraliserende af … fremragende billedbog, som... Læs mere
I Bulderby bog syv livlige børn, som altid kan finde på noget morsomt af foretage sig. Om sommeren leger de Børnenes Dag, om foråret elsker de at hoppe i alle vandpytterne og nå der bliver vinter hjælper de selvfølgelig med at bage brunkager og andre juleforberedelser.