for at udvide
kategorilisten.
Søgning på underkategorier- og emner:
Her finder du et stort udvalg af billed- og papbøger, der inviterer selv de mindste børn til at gå på opdagelse i bøgernes magiske univers. Disse bøger er skabt til at vække læseglæde, stimulere fantasien og understøtte barnets sproglige og motoriske udvikling allerede fra de første år.
Papbøger er ideelle for de mindste børn og spædbørn. De solide sider tåler nysgerrige fingre, og bøgerne er ofte fyldt med farverige illustrationer, simple tekster og interaktive elementer. Vores udvalg rummer alt fra klassiske pædagogiske titler til nyere favoritter med kendte figurer, der gør det sjovt at lære ord, farver og former.
Billedbøger henvender sig til børn fra omkring 2 år og opefter. Gennem smukt illustrerede sider og engagerende historier lærer børn om venskab, følelser, samarbejde og livets mange små spørgsmål. Vi har både poetiske fortællinger, hylende morsomme historier og lærerige hverdagssituationer. Mange af vores billedbøger er også velegnede som højtlæsningsbøger, der styrker fællesskabet mellem barn og voksen og giver anledning til hyggelige samtaler.
I vores sortiment finder du også bøger om vigtige emner som potte- og tandbørstetræning, sociale færdigheder og barnets første oplevelser. Herudover tilbyder vi et bredt udvalg af bøger med rim, remser, sang og musik, der gør læseoplevelsen interaktiv og levende.
Uanset om du søger en godnathistorie, en lærerig pegebog eller en gaveidé, finder du det i udvalget af billed- og papbøger hos os. Bliv inspireret og vær med til at give børn den bedste start på livet med bøger, de kan elske og lære af.
Nogle troldmænd er unge og smukke, andre er gamle og har langt skæg. Men alle troldmænd er kloge og vil bestemme alting. Og de elsker at vise sig - det er derfor, de går i sådan noget mærkeligt tøj. Hvis du har lyst til at være troldmand, så er denne bog for dig.
To-sprogs udgave.´De første 100 ord´ monteret med etiketterpå dansk/albansk.
To-sprogs billedbog.De første 100 ord med tilhørende etiket-sæt dansk/bosnisk, serbisk, kroatisk, til indklæbning ibogen.
To-sprogs billedbog.´De første 100 ord´ med tilhørende etiket-sæt dansk/tamil, til indklæbning ibogen.
Sørøvere har det hårdt. Maden er for eksempel ikke særlig sjov. Elsker du gamle skibskiks med orm i? Vil du hellere drikke rom end vand? Kan du spise fisk tre gange om... Læs mere
Bille & Trille leger at det er Bamsedyrets fødselsdag, og de laver selv nogle flotte fødselsdagsgaver til ham.
Flot billedbog med et populært eventyr: En ung, både smuk og beskeden pige narres af de andre, misundelige piger til at kaste sine smykker i floden. Da hun... Læs mere