for at udvide
kategorilisten.
Søgning på underkategorier- og emner:
Sofie er en dygtig pige. Og meget frisk. Hun kan en masse ting. Det ved hendes mor og far ikke. Nu kan Sofie svømme. Hun kan svømme langt.
Benjas fodboldhold træner og træner, men når man træner, vil man også gerne spille kamp.
Benjas hold skal spille kamp, men ikke alle på det andet hold spiller fair, så det må Benja tage sig af.
Sofie er en dygtig pige. Og meget frisk. Hun kan en masse ting. Det ved hendes mor og far ikke. Nu kan Sofie trille. Hun kan trille meget langt.
Fortidens nordiske mytologi og glemte naturvæsner vækkes til live, da den 14 årige pige, Nord, rejser ud for at finde sin mor. Bogen blander nutidens miljø- og klimaforandringer med nordisk mytologi... Læs mere
I et øde hus i skoven bor de to myr. De er tit sultne. Men de tåler ikke dagens lys. Men så er det godt, de har Lis. Hun er deres ven. Hun kommer med mad.
Se Gi og Bo. Gi er en bi, og Bo er en ko.
Mød Liv og Død. Liv har en due, og Død har en gås.
Se Ak og Ve. Ak er et ur, og Ve er en fe.
Se Uk og Ug. Og se de ti av av på Uk.
Mød Liv og Død. Liv har en due, og Død har en gås.
Mød Zap og Ufo. Zap er fra Ry, og Ufo er fra Sal.