for at udvide
kategorilisten.
Søgning på underkategorier- og emner:
Hobbyer er ikke bare en måde at slappe af på - de er også en kilde til fordybelse, skaberglæde og personlig udvikling. Her finder du et væld af inspirerende bøger, som kan hjælpe dig godt i gang med en ny interesse eller føre dig videre med en passion, du allerede dyrker.
Er du vild med at arbejde med garn og pinde, byder udvalget på strikkebøger i alle sværhedsgrader - fra begynderen, der vil lære de grundlæggende masker, til den øvede, der søger nye teknikker og mønstre. Elsker du håndarbejde, finder du også masser af inspiration til broderi, hækling og syning - både klassisk og moderne.
Hvis du holder af at skabe med hænderne, kan du dykke ned i bøger om træarbejde, snitning eller papirhobby, hvor du lærer at forme, klippe og designe dine egne kreationer. Det er både tilfredsstillende og meditativt - og giver samtidig helt unikke resultater, du kan bruge eller forære væk.
For den nostalgiske og den teknisk interesserede er der også bøger om modeltog, togbaner og andre klassiske samlerhobbyer, hvor man kan nørde sig helt ned i detaljer. Naturinspirerede passioner som havearbejde og naturhåndværk er også godt dækket, for dig der elsker frisk luft og praktiske projekter.
Hobbies handler i bund og grund om at give sig selv lov til at være kreativ - uanset om det foregår ved symaskinen, i værkstedet eller med nål og tråd i hånden. Udforsk bøgerne her og find lige præcis det projekt, der får dine hænder (og tanker) i gang.
Da jeg som dreng læste Torry Gredsteds vidunderlige fortælling om indianerdrengen Paw, som var strandet i Danmark, ønskede jeg af hele mit hjerte at leve et liv i pagt med naturen,... Læs mere
Skrivetrang er en bog, der er lige til at gå til for dig, der er ny i livet og i litteraturen. Bunkevis af øvelser og gode råd og hemmelige fif fra to ægte forfattere.
I serien Tossestreger og genistreger kan du få lov til at tegne videre på gode danske illustratorers tegninger. Du bestemmer helt selv, hvad du vil tegne og hvordan. Men til hver... Læs mere
Håndskrift er blevet populært igen. I mange år har det primært været tastaturet, vi bruger, når noget skal formidles på skrift, men nu er der igen kommet fokus på... Læs mere
Mi Wi Johs fjerde malebog, som naturen vildtvoksende, uperfekt, overraskende, og alligevel med stor mulighed for fordybelse.... Læs mere
Hæftet er en præsentation af nogle af de filtteknikker, der er velegnede at bruge til fremstilling af tynde stoffer til beklædning.