for at udvide
kategorilisten.
Søgning på underkategorier- og emner:
Hobbyer er ikke bare en måde at slappe af på - de er også en kilde til fordybelse, skaberglæde og personlig udvikling. Her finder du et væld af inspirerende bøger, som kan hjælpe dig godt i gang med en ny interesse eller føre dig videre med en passion, du allerede dyrker.
Er du vild med at arbejde med garn og pinde, byder udvalget på strikkebøger i alle sværhedsgrader - fra begynderen, der vil lære de grundlæggende masker, til den øvede, der søger nye teknikker og mønstre. Elsker du håndarbejde, finder du også masser af inspiration til broderi, hækling og syning - både klassisk og moderne.
Hvis du holder af at skabe med hænderne, kan du dykke ned i bøger om træarbejde, snitning eller papirhobby, hvor du lærer at forme, klippe og designe dine egne kreationer. Det er både tilfredsstillende og meditativt - og giver samtidig helt unikke resultater, du kan bruge eller forære væk.
For den nostalgiske og den teknisk interesserede er der også bøger om modeltog, togbaner og andre klassiske samlerhobbyer, hvor man kan nørde sig helt ned i detaljer. Naturinspirerede passioner som havearbejde og naturhåndværk er også godt dækket, for dig der elsker frisk luft og praktiske projekter.
Hobbies handler i bund og grund om at give sig selv lov til at være kreativ - uanset om det foregår ved symaskinen, i værkstedet eller med nål og tråd i hånden. Udforsk bøgerne her og find lige præcis det projekt, der får dine hænder (og tanker) i gang.
Denne bog er fyldt med strik til drenge og piger mellem fire og tolv år. Bluserne er designet, så der er god bevægelsesfrihed for barnet. Mange af bluserne er lette at strikke, så nybegyndere kan sagtens være med.
Originale opskrifter på hæklede dukker i den populære japanske amigurumi-stil. Pirater og vikinger, manga- og eventyrfigurer, vinterprinsesser og sovedukker. Vejledning i hækleteknikker og materialevalg. Modellerne måler 8-24 cm.
Arkæologien og etnologien har været med mig de seneste år. Derfor er min påstand at Nålebindingsteknikken er lige så gammel som vævning, der kunne... Læs mere
En håndbog i serien for gør det selv maleren, denne gang om nye malemetoder og farvesammensætning. Læs også første bind: "Gamle malemetoder og farvelære"
At udtrykke sig kreativt på mange forskellige måder har hele mit liv, siden før min skolealder været et stort behov for mig. Så det var helt oplagt, at jeg en dag... Læs mere
Emnet tyske motorcykler er stort på flere måder. Før Anden Verdenskrig var der en meget anselig motorcykelproduktion i Tyskland, og specielt i tyverne var mængden... Læs mere
Enhver med interesse for klassiske køretøjer, biler og motorcykler, kan nikke genkendende til navnet Villy Poulsen. I en årrække har han dækket området, med artikler i dagspresse,... Læs mere
-
Efter mange spændende tiltag i den første del af 60-erne, lykkedes det Enzo Ferrari at få en aftale i stand med Fiat, og her skulle det vise sig, at Dino... Læs mere
-