for at udvide
kategorilisten.
Fantasy er ikke kun for børn eller barnlige sjæle. Nogle af de mest populære titler gennem tiden hører til i netop fantasygenren.
I fantasygenren kommer man ind i en anden verden, væk fra dagligdagens pligter og begiver sig i stedet ud på eventyrlige og farefulde færder.
Uanset om forfatteren hedder J.R.R. Tolkien, J.K. Rowling, C.S. Lewis eller noget helt fjerde, så kan du være ganske sikker på, at de står bag historier, der betager, der sidder i kroppen længe efter, du har lagt bogen væk, og som kan læses gennem flere generationer.
Velkommen til ødemarken. Velkommen til helvede. Her brænder vandet som syre. Her er solen ubarmhjertig. Her er ingen nåde. Så hvis en desperat kvinde finder en måde at undslippe på,... Læs mere
Om serien: Den Ældste Myte er en ældgammel historie, der i flere tusinde år er gået verden rundt og har forsøgt at få folk til at myrde deres nærmeste. Efter at have ligget begravet i... Læs mere
Uha, er der uhyrer under sengen? Og hvad nu, hvis der også er nogle barske nogle i det gamle skab, som Ursula har arvet efter sin oldemor? Gys, gru og morskab i "Hvad skabet gemte" ......
Miranda og Alex er nu rigtig gode venner. Gabrielle gør alt for at forhindre at de to bliver kærester, og da hun kontaktes af sin drømmetjerne, tårefeen Tristicia,... Læs mere
Da Sookie ser sin bror Jasons øjne begynde at ændre sig, ved hun, at han nu for første gang er ved at skifte til en varpanter. Hendes bekymringer bliver til iskold angst, da en... Læs mere
Lucy er datter af troldene Troldepus og Troldehans, men ligner slet ikke en trold. Faktisk ligner hun et menneske, og efter troldes mening findes der bare ikke noget mere ækelt og ulækkert.... Læs mere
Tolv morsomme og spøjse noveller om mystiske tildragelser i og uden for eventyrets verden. Her møder man ikke blot piraten Bulderbasse, men også f.eks. spøgelser og gamle guder.
Drengen Tom skal befri monstrene i kongeriget Avantia fra en ond troldmands forbandelse. Den gode troldmand Aduro har givet Tom et sværd og et skjold, som han kan bruge i sin kamp for at befri bjergkæmpen Arcta. Kan Tom redde Avantia fra undergang?
Den onde troldmand Malvel har kastet en forbandelse på kongeriget Avantias seks magiske monstre. Kun en ægte helt kan befri monstrene og redde kongeriget. Er Tom den helt, Avantia har ventet på? Læs med, når Tom tager kampen op mod ilddragen Ferno.
Emil og Silas er efter mange strabadser nået frem til skjulestedet, hvor mon´ets bagside befinder sig. At finde det bliver ikke helt så let, som de havde forestillet sig, og... Læs mere
Dogan skal vælte tyrannen Rauz, men først må han fange og tæmme en magisk hest.
Drengen Tom har sammen med pigen Elenna befriet fire af de seks monstre, som den onde troldmand har kastet sin forbandelse på. Nu må Tom og Elenna drage mod is-sletterne for at befri det femte monster, sneuhyret Nanook, hvis kongeriget Avantia skal bestå.