WilliamDam.dk
Billige bøger Over 5 mio. titler Hurtig levering 30 dages retur Direkte fra solskinsøen
Se kurv: 00
Log ind
Kundesupport
WilliamDam.dk
Kurv Vare varer (tom)

Ingen varer

Fastlægges senere Forsendelse
0,- kr I alt

Kassen / rediger kurv

Varen er nu lagt i din kurv
Antal
I alt
Der er 0 varer i din kurv Der er 1 vare i din kurv
Varer i alt
Forsendelse i alt   Fastlægges senere
I alt
 Fortsæt indkøb
Gå til kassen 
  • Danske bøger
  • Engelske bøger
  • E-bøger
  • Lydbøger
  • Spil
  • Gavekort
  • Inspiration
  •  Øvrigt sortiment
Kurv
  1. Forside
  2. Bognyt
  3. Der er noget, vi skal tale om af Peter Hummelgaard

Der er noget, vi skal tale om af Peter Hummelgaard

20 Nov 2024, 09:41 Tags: boeger-dansk 0 Likes
Der er noget, vi skal tale om af Peter Hummelgaard

Vold i hjemmet er desværre ikke en myte

Justitsminister Peter Hummelgaard voksede selv op i et voldeligt hjem, og kom kun helskindet igennem på grund af sin mormor og morfar.
Revselsesretten har været afskaffet i godt 30 år, men alligevel udsættes hvert femte barn for vold i hjemmet, og det har store omkostninger - både for det enkelte menneske og for samfundet. For nej: Vold mod børn er ikke en sjælden forekomst.

Nogle børn er i samme situation, som Peter Hummelgaard selv var i, og bliver reddet fra volden i hjemmet med hjælp fra familiemedlemmer, mens andre børn bliver grebet af det danske velfærdssamfunds sikkerhedsnet, og så er der dem, der er overladt til sig selv og som senere hen figurerer i arbejdsløsheds-, sygdoms-, og kriminalitetsstatistikkerne.

Ifølge justitsministeren og forfatteren bag bogen skal der flere politiske initiativer til, men vi skal også som enkeltpersoner tage et større ansvar for at se og hjælpe de børn, der udsættes for vold, uanset hvor det finder sted.

Der er kort sagt noget, vi skal tale om.

Relaterede produkter

  • Vis som:
  • Gitter
  • Liste
  • Der er noget, vi skal tale om: omkostninger ved vold mod børn og vores fælles ansvar
    NETPRIS
    178,- kr
    FRAGT FRA 35,-
    Levering: 2 - 5 hverdage
    Der er noget, vi skal tale om: omkostninger ved vold mod børn og vores fælles ansvar (Bog, Hæftet, Dansk)
    Af: Peter Hummelgaard

    Selvom revselsesretten blev afskaffet for næsten 30 år siden, udsættes hvert femte barn i Danmark for vold i hjemmet. Nogle børn reddes ud af volden med hjælp fra... Læs mere

    NETPRIS
    178,- kr
    FRAGT FRA 35,-
    Levering: 2 - 5 hverdage
    Læg i kurv
    Nedsat pris!

Del dette indlæg

Nyhedsbrev
Samtykke & privatliv
  • Facebook
  • Youtube
  • Instagram
Følg os
Information
  • Kontakt os
  • Kundeservice
  • Hvem er vi
  • Betaling
  • Fragt og levering
  • Reklamationsret
  • Fortrydelsesret
  • Handelsbetingelser
  • Privatlivspolitik
  • Cookiepolitik / Indst.
  • Drift & vigtig info
Nyttige links
  • Ordresporing
  • Fortryd dit køb
  • Nyhedsbrev
Områder
  • Danske bøger
  • Engelske bøger
  • E-bøger
  • Lydbøger
  • Brætspil / puslespil
  • Gavekort
Værd at vide

Når du handler hos os får du ...

  • Altid skarpe priser på et kæmpe udvalg.
  • Hurtig levering direkte til døren / pakkeshop.
  • 30 dages fuld returret.
  • Ingen skjulte gebyrer eller bindinger.
  • Fleksible betalingsmuligheder: bankoverførsel, faktura og EAN-faktura, samt nedenstående betalingsmuligheder.
  • Betalingskort Betalingskort Betalingskort Betalingskort Betalingskort Betalingskort Betalingskort Betalingskort
    Læs mere om vores betalingsmuligheder
  • Pricerunner købsgaranti
Butiksinformation
William Dam Boghandel
Store Torv 7
3700 Rønne
CVR: 25965809

Ring til os: 56 96 46 00 (man-fre 11:00 til 15:00)

E-mail: [email protected]




Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. William Dam Boghandel I/S forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, på egne og udgiveres vegne, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens § 11 b og DSM-direktivets artikel 4.