Hafni er rejst til England for genfinde lykken
Hafni er rejst til Englands fjerdelykkeligste by, Brighton, for at genfinde sin egen glæde. Men inden længe dukker Hafnis bror op, og afsted må Hafni på en mudret flodsti for at få lidt fred.
Det bringer hende forbi en fodterapeut, en forgotton pudding, Wish Tower, en antikvitetshandler og hans kone, Our Billy, et skriggrønt kollektiv og Virginia Woolfs seng.
På sin færd skriver Hafni breve til sin veninde, der måske er personen, der skriver romanen.
Hafni har vi tidligere mødt i “Hafni fortæller”, hvor hun tog på en smørrebrødsodysse gennem Danmark efter sin skilsmisse, der endte med at tage en hel måned, selvom Hafni kun havde planlagt turens varighed til 8 dage. Meget var gået galt undervejs.
“Hey Hafni” foregår i samme univers som både “Hafni fortæller”, “BOB” og “de”.
Helle Helle er en af Danmarks mest anerkendte forfattere. Hun er foruden “Hafni fortæller”, “BOB” og “de” tidligere udkommet med “Dette burde skrives i nutid”, “Rødby - Puttgarden” og “Rester”.
Helle Helle har vundet flere litteraturpriser for sit forfatterskab, herunder De Gyldne Laurbær.
