De udenforstående: om kunsten at få alle i tale (Ebog, pdf, drm, Dansk) af Pia Lauritzen

De udenforstående: om kunsten at få alle i tale

(Ebog, pdf, drm, Dansk)
Forfatter: Pia Lauritzen

PRIS
269,- kr
Levering: Straks (Leveres på e-mail)

Når du handler på WilliamDam.dk, betaler du den pris du ser.

  • Ingen gebyrer
  • Ingen abonnementer
  • Ingen bindingsperioder

Beskrivelse

Hvordan får man de tavse stemmer i virksomheder og samfund i tale? Det spørgsmål optager alle, som arbejder med borgerinddragelse, medarbejderudvikling, markedsanalyser, eller mere generelt er interesserede i folkets stemme.

De udenforstående præsenterer et unikt eksperiment: På en uge udvekslede 151 mennesker fra over 100 forskellige organisationer 235 spørgsmål og 161 svar om kunsten at få alle i tale. Forfatteren byder på en guidet rundvisning, hvor læseren gradvist bliver overladt til selv at udforske de mange spørgsmål og svar. Det er således ikke en traditionel bog, men en sammenkomst mellem forfatter, stemmer og læseren.

De udenforstående – om kunsten at få alle i tale er en bog om fællesskaber, og hvad der skal til for at fællesskaber tager ansvar for sig selv. Det er en bog til initiativ- og beslutningstagere om de muligheder og begrænsninger, der er forbundet med at ville forstå og udvikle fællesskaber, som man ikke selv er en del af. En bog om, hvad det vil sig at være udenforstående.

Læsernes anmeldelser (0)

Alle detaljer

Forlag DJØF/Jurist- og Økonomforbundets Forlag
Forfatter Pia Lauritzen
Type Ebog
Format pdf, drm
Sprog Dansk
Udgave 1
Udgivelsesdato 08-06-2017
Sideantal 148 Sider
Filtype pdf
Filstørrelse 4786 KB
Kopibeskyttelse AdobeDRM
Datamining Ikke tilladt
ISBN-13 / EAN-13 9788771981094