Den arabiske revolution (Bog, Hæftet, Dansk) af Alan Woods

Den arabiske revolution

(Bog, Hæftet, Dansk)
Forfattere: Alan Woods, m.fl.

Nedsat pris! Den arabiske revolution


Bemærk: Kan leveres før jul.

Når du handler på WilliamDam.dk, betaler du den pris du ser.

  • Ingen gebyrer
  • Ingen abonnementer
  • Ingen bindingsperioder

Beskrivelse

Denne bog blev skrevet mens det skete i 2011: Den arabiske revolution, der begyndte i Tunesien, og er fejet over hele den arabiske verden, er af verdenshisto­risk betydning. Revolutionen har væltet to diktatorer og rystet utallige regimer. Men frem for alt har den givet de arabiske masser – og undertrykte overalt – en tro på, at de kan være med til at bestemme over deres eget liv. De revolutionære folk har eftertrykkeligt og på modig vis modbevist de løgne, der er blevet spredt i Vesten, om at de er tilbagestående, reaktionære og apatiske.

Kapitalismens verdensomspændende krise har lagt pres på leveforholdene for arbejdere, unge og fattige verden over. Den arabiske revolution er en eksplosiv begyndelse på en periode med stigende klassekamp, revolutioner og kon­trarevolutioner i hele verden.

I den næste periode vil de samme spørgsmål, som de arabiske masser har stået overfor bliver aktuelle i alle lande. Bogen består af artikler, der er blevet udgivet af den Internatio­nale Marxistiske Tendens (IMT), som i Danmark repræsenteres ved Socialistisk Standpunkt. Dens indhold er blevet til i de stormfulde for­årsdage i 2011 og afspejler på den måde revolutionens levende udvikling. Konklusionen kan kun blive foreløbig, fordi det sidste kapitel vil blive skrevet af de revolutio­nære unge, arbejdere og fattige selv.

Læsernes anmeldelser (0)

Alle detaljer

Forlag Socialistisk Standpunkt
Forfattere Alan Woods, m.fl.
Type Bog
Format Hæftet
Sprog Dansk
Udgave 1. (02-01-2011)
Oplag 1. (02-01-2011)
Første udgivelsesår 2008
Originalsprog Dansk
Sideantal 276
Indbinding Hæftet
Mål og vægt B: 150mm, H: 212mm, D: 18mm, Vægt: 302g
ISBN-13 / EAN-13 9788791834189