Bemærk: Kan leveres før jul.
Forventes på lager: 27-10-2025
Yahya Hassan (1995-2020) er en af den nyere tids største danske digtere. Han tilhører generationen af de unge døde poeter. Yahya Hassan nåede at skrive to digtsamlinger - begge med en paratekst, der refererer til hans navn.
Den foreliggende bog forsøger at indramme det fænomenologiske eksistentielle perspektiv i Yahya Hassans prosalyrik (autofiktion) med baggrund i M. Foucaults begreb parrhésia og P. Sloterdijks kynismebegreber.
I bogens otte kapitler behandles centrale motiver i Hassans digtning. I modsætning til medieoffentlighedens, familien Hassans og multikulturelle læsninger af Hassans persona har jeg bevidst valgt at lade digtene og digteren fortælle historien om Yahya Hassan gennem mine nærlæsninger og perspektiveringer.
Bogen henvender sig til alle med interesse for digtning og litteraturvidenskab. Bogen udfordrer til litterær debat. Med fordel kan den anvendes på flere uddannelser i en undervisningssammenhæng.
| Forlag | Benny Bang Carlsen |
| Forfatter | Benny Bang Carlsen |
| Type | Bog |
| Format | Indbundet |
| Sprog | Dansk |
| Udgave | 1. (27-10-2025) |
| Oplag | 1. (27-10-2025) |
| Første udgivelsesår | 2025 |
| Originaltitel | Den gale parrhesiast. Udvalgte nærlæsninger af Yahya Hassans digte |
| Omslagsgrafiker | Specialtrykkeriet Arco, Skive |
| Originalsprog | Dansk |
| Sideantal | 131 |
| Indbinding | Indbundet |
| Mål og vægt | Vægt: 500g |
| ISBN-13 / EAN-13 | 9788797495322 |