Det dobbelte træ: Tyrkiske fortællinger og historie (Bog, Hæftet, Dansk) af Pia Sigmund

Det dobbelte træ: Tyrkiske fortællinger og historie

(Bog, Hæftet, Dansk)
Forfatter: Pia Sigmund

Nedsat pris! Det dobbelte træ: Tyrkiske fortællinger og historie


Bemærk: Kan leveres før jul.

Når du handler på WilliamDam.dk, betaler du den pris du ser.

  • Ingen gebyrer
  • Ingen abonnementer
  • Ingen bindingsperioder

Beskrivelse

En engel på hver skulder indeholder historier, sagn og myter fra vores fem største arabiske indvandrerlande, fra de ældste tider op til vore dage. Hver historie følges op af afsnit med fakta om den kulturhistoriske baggrund i det store arabiske kulturområde. 

Historierne i bogen egner sig til at blive læst højt og fortalt, for både børn og voksne. De er underholdende og tankevækkende. De fortæller os om den rige, men oftest tavse kulturskat, som vores indvandrere har bragt med sig. Her får vi et indblik i den arabiske verden, der er rykket os så nær i de seneste år.

Et folks historier fortæller også om måden at leve på og tænke på. De fortæller om livsvilkår, om geografiske forhold og om magtforhold. De store grundfortællinger er vandret rundt, for fortællinger kender ingen grænser.

Bogen kan bruges i dansk-, historie- og samfundsfagsundervisning, i tværfaglig undervisning og i temauger om eventyr og om indvandring og kulturforståelse – på alle niveauer.

En engel på hver skulder er tredje bog i serien Historiebazaren efter Det dobbelte træ. Tyrkiske fortællinger og historie og De tre gaver. Historie og historier fra Bosnien & Hercegovina.

Læsernes anmeldelser (0)

Alle detaljer

Forlag Forlaget Ravnerock
Forfatter Pia Sigmund
Type Bog
Format Hæftet
Sprog Dansk
Udgave 1. (02-01-2011)
Oplag 1. (02-01-2011)
Første udgivelsesår 2011
Originalsprog Dansk
Sideantal 87
Indbinding Hæftet
Mål og vægt B: 174mm, H: 242mm, D: 8mm, Vægt: 250g
ISBN-13 / EAN-13 9788792625021