Bemærk: Kan leveres før jul.
Forventes på lager: 07-10-2024
Det er med en vis modvilje, at Eva Sonne flytter tilbage til Bornholm. Det er ikke kun solskinsminder, hun har fra sin barndom på øen. Men hendes kæreste, køkkenchefen Anders, har fået mulighed for at åbne sin egen restaurant, Rub & Stub, finansieret af den lokale matador Hans-Jørgen Becker. Men Becker blander sig i alt – og vil have karrysilden tilbage på menukortet.
Da Becker bliver fundet myrdet i Gudhjem Røgeri, er efterforskerholdet fra København, den madglade Michael Bjørnholt og hans kollega Anna Lind, på bar bund. Det skorter dog ikke på mulige motiver; Becker har trådt mange over tæerne i årenes løb.
Om forfatterne:
Anette Price er uddannet kommunikationsrådgiver med mange års erfaring fra hotel- og restaurantbranchen. Hun driver i dag sit eget kommunikationsbureau.
James Price, som mange af os kender fra ’’Spise med Price’’, er komponist, kapelmester og restauratør. James’ familie havde i næsten 20 år sommerhus i Gudhjem. Anette og James har begge en stor kærlighed til krimier, gastronomi og Bornholm.
Noget af en kogebog :)
De to forfattere har noget at arbejde på i fremtiden
- der er for meget omtale af mad og for lidt krimi / spænding- det er nærmest en rejse beretning på Bornholm - ikke en bog jeg vil give penge for hvis jeg havde vist hvordan den var / er skrevet.
Som indfødt bornholmer kan man nemt læse og fornemme hvor man er på Bornholm
| Forlag | Gutkind |
| Forfatter | Anette & James Price |
| Verificeret serie | Eva Sonne (1) |
| Type | Bog |
| Format | Hæftet |
| Sprog | Dansk |
| Udgave | 1. (07-10-2024) |
| Oplag | 3. (26-08-2025) |
| Første udgivelsesår | 2024 |
| Serie | Eva Sonne |
| Originalsprog | Dansk |
| Sideantal | 356 |
| Indbinding | Hæftet |
| Mål og vægt | B: 157mm, H: 227mm, D: 25mm, Vægt: 521g |
| ISBN-13 / EAN-13 | 9788743409663 |