Det var jo en anden tid (Bog, Hæftet, Dansk) af Ulla Dahlerup

Det var jo en anden tid

(Bog, Hæftet, Dansk)
Forfatter: Ulla Dahlerup

Nedsat pris! Det var jo en anden tid


Bemærk: Kan leveres før jul.

Når du handler på WilliamDam.dk, betaler du den pris du ser.

  • Ingen gebyrer
  • Ingen abonnementer
  • Ingen bindingsperioder

Beskrivelse

Stuepiger med hvide kapper, klaverundervisning og stor selskabelighed hørte til det liv, som de danske herregårde og herskabsvillaer tidligere dannede ramme om. Det var en anden tid, men lyt til historien om den tabte kultur fortalt af dem, der som børn boede i de specielle omgivelser. I denne bog beretter 12 personer fra den gamle danske overklasse og det bedre borgerskab om deres barndom og forældrenes arbejdsliv i 1900-tallets første halvdel.

Læsernes anmeldelser (1)

Alexander Rasmussen
05-11-2009

Jeg vil anbefale at folk IKKE køber denne bog!

kapitel 8 i bogen handler om min oldefar og hans børn, som jeg nedstammer fra.
Det var med stor skuffelse jeg læste dette afsnit, da det var proppet med fejl. Hele navne der er forkerte, og personer der mangler.
bogen giver udtryk for at bygge på interviews med børnene af de personer bogen handler om. Men hvis det var sandt ville min farmors navn nok ikke havde været forkert. Det er ikke stavet forkert, men er et forkert navn!
Jeg syntes det er pinligt at journalist der har så høje tanke om sit arbejde, ikke har magtet at lave en ordenlig research.

Ulla Dahlerup du burde skamme dig!

Alle detaljer

Forlag Aarhus Universitetsforlag
Forfatter Ulla Dahlerup
Type Bog
Format Hæftet
Sprog Dansk
Udgave 1. (07-09-2009)
Oplag 1. (07-09-2009)
Første udgivelsesår 2009
Originalsprog Dansk
Sideantal 320
Indbinding Hæftet
Mål og vægt B: 172mm, H: 240mm, D: 22mm, Vægt: 798g
ISBN-13 / EAN-13 9788779344556