Elskere og tåber (Ebog, epub, Dansk) af Carl Bang

Elskere og tåber

(Ebog, epub, Dansk)
Forfatter: Carl Bang

PRIS
67,- kr
Levering: Straks (Leveres på e-mail)

Når du handler på WilliamDam.dk, betaler du den pris du ser.

  • Ingen gebyrer
  • Ingen abonnementer
  • Ingen bindingsperioder

Beskrivelse

"Vel havde hun drømt om livslang kærlighed, et sted hvor hun kunne være helt og udelt. Havde de voksnes graa fornuft rejst mure der spærrede hendes drømme inde, ladet dem blive smaa forkomne planer der ikke taalte den virkelig hverdag, den hun selv skulle have skabt af dem. Hun hade været for svag og følsom til at faa sin sjæl til at vokse i jorden. [...] Senere havde hendes sjæl vægret sig ved at tro paa nogen kærlighed hun selv hade skabt fordi hun vidste at det der kom fra hende var svagt."
"Elskere og taaber" er 11 noveller fra Carl Bang om efterkrigstidens Danmark, et samfund i opbrud og et lands hårde vej mod de nye tider.
Ældre retstavning.
Carl Bang (1928-1998) var en dansk forfatter og digter. Han blev født i Aabenraa og voksede op i Viborg. Som 18-årig debuterede han med digtsamlingen "Vandfald og vindeltrapper". Carl Bang kastede sig efterfølgende over prosaen og skrev både romaner og noveller.
Hans engagement i politik og samfund præger en del af hans forfatterskab, hvor særligt forholdet mellem socialklasserne er et genkommende tema.
Carl Bang modtog i løbet af sin karriere en lang række anerkendelser. Her kan blandt andet nævnes Statens kunstfonds livsvarige ydelse i 1981, Henrik Pontoppidans Mindefonds Legat i 1986 og Herman Bangs Mindelegat i 1992.

Læsernes anmeldelser (0)

Alle detaljer

Forlag Lindhardt og Ringhof
Forfatter Carl Bang
Type Ebog
Format epub
Sprog Dansk
Udgivelsesdato 12-12-2016
Udgiver Lindhardt og Ringhof
Sideantal 130 Sider
Filtype epub
Filversion 3.0
Filformat Reflowable
Filstørrelse 935 KB
Kopibeskyttelse DigitalVandmaerkning
Datamining Ikke tilladt
ISBN-13 / EAN-13 9788711618059