En slange i paradis (Podcast, zip_mp3, Dansk) af Ole Sønnichsen

En slange i paradis

(Podcast, zip_mp3, Dansk)
Forfattere: Ole Sønnichsen, Jesper Clemmensen

Forlag: Saga Talks

PRIS
47,- kr
Levering: Straks (Leveres på e-mail)

Når du handler på WilliamDam.dk, betaler du den pris du ser.

  • Ingen gebyrer
  • Ingen abonnementer
  • Ingen bindingsperioder

Beskrivelse

D. 4. juli 1981 bliver danske Jan Aage Jeppesen taget i tolden på grænsen mellem Østtyskland og Polen med 209 kartoner ulovlige cigaretter. Jeppesen er mildest talt på spanden, men de østtyske toldmyndigheder har et forslag til ham. Et forslag han ikke kan sige nej til. I dette afsnit af Forræder skal du høre historien om en dansk Stasi agent, der gik under dæknavnene Hamster og Apollo. En agent der skulle vise sig yderst nyttig i infiltreringen af flugthjælpere, der forsøgte at få mennesker smuglet ud af DDR. Til at hjælpe med at fortælle den historie har værterne Ole Sønnichsen og Jesper Clemmensen besøg af historiker Peer Henrik Hansen, der har beskæftiget sig indgående med den kolde krig og hvordan efterretningstjenesterne opererer.

Værter: Ole Sønnichsen og Jesper Clemmensen

Gæst: Peer Henrik Hansen

Producer: Ida Frisk Carstensen

Redaktør: Andreas Lindinger Saxild

Forræder

Under Den Kolde Krig var verden kløvet i to. På den vestlige og demokratiske side af Jerntæppet stod Danmark. På den anden side befandt sig de kommunistiske diktaturer. Det var fjendeland og kun få danskere støttede aktivt og åbent de stater. Men der var nogle af vores landsmænd, som i al hemmelighed valgte at tjene fjenden. Den her serie handler om nogle af dem. Om forræderne. Hvem var de, hvordan arbejdede de – og hvad drev dem til deres lyssky aktiviteter?

Jesper Clemmensen (f. 1975) er journalist, foredragsholder og tilrettelægger af dokumentarfilm til DR1, DR2 og TV 2. Han er forfatter til bestsellere som ”Flugtrute Østersøen”, ”Afhopperne” og ”Skibet fra Helvede”.

Ole Sønnichsen (f. 1973) er journalist, foredragsholder og forfatter til adskillige anmelderroste og populære historiske værker og biografier, blandt andre ”Rejsen til Amerika”, ”One Dollar Man” og ”Det sidste gidsel”.

Læsernes anmeldelser (0)

Alle detaljer

Forlag Saga Talks
Forfattere Ole Sønnichsen, Jesper Clemmensen
Type Podcast
Format zip_mp3
Sprog Dansk
Udgivelsesdato 06-11-2025
Udgiver Saga Talks
Serie Forræder
Serienummer 4
Filtype zip_mp3
Filstørrelse 31873 KB
Kopibeskyttelse DigitalVandmaerkning
Datamining Ikke tilladt
ISBN-13 / EAN-13 9788727229164