Erindringsglimt: fra en barndom i krise- og krigsårenes Danmark (Bog, Indbundet, Dansk) af Bent Hammeken

Erindringsglimt: fra en barndom i krise- og krigsårenes Danmark

(Bog, Indbundet, Dansk)
Forfatter: Bent Hammeken

Nedsat pris! Erindringsglimt: fra en barndom i krise- og krigsårenes Danmark


Forlag: Kleart

Bemærk: Kan leveres før jul.

Når du handler på WilliamDam.dk, betaler du den pris du ser.

  • Ingen gebyrer
  • Ingen abonnementer
  • Ingen bindingsperioder

Beskrivelse

Krise og krig kan få de værste sider frem i mennesker.

1930’ernes armod kan være svær at forestille sig i dagens Danmark. Stor arbejdsløshed og barsk fattigdom var virkeligheden for mange.
Danmarks rolle i Anden Verdenskrig fik senere stor betydning, særligt efter 1943, hvor flere begyndte at tvivle på en tysk sejr. Frygten for kommunisterne og deres styre spillede her en større rolle end man forestiller sig i dag. Den Spanske Borgerkrig og Finlandskrigen stod friske i folks erindring, og de ideologiske værdifronter var trukket hårdt op - med stor frygt og had til modparten.
Få er tilbage, som har været vidner til - og levet med - 30’ernes krise og 40’ernes krig og efterkrigstid.

Bent Hammeken er født i 1933, og giver os mulighed for at forstå lidt af hverdagslivet, som det så ud for blot et par generationer siden. I bogen ’Erindringsglimt’ deler han ud af sine minder fra en svunden tid, set med barnets øjne.

Læsernes anmeldelser (0)

Alle detaljer

Forlag Kleart
Forfatter Bent Hammeken
Type Bog
Format Indbundet
Sprog Dansk
Udgave 1. (15-12-2023)
Oplag 1. (15-12-2023)
Første udgivelsesår 2023
Omslagsgrafiker Lotte Hammeken
Omslagsillustrator Lotte Hammeken
Originalsprog Dansk
Sideantal 168
Indbinding Indbundet
Mål og vægt B: 170mm, H: 220mm, D: 17mm
ISBN-13 / EAN-13 9788792750372