Europa og flugten til Amerika (Ebog, epub, Dansk) af Sven Skovmand

Europa og flugten til Amerika

(Ebog, epub, Dansk)
Forfatter: Sven Skovmand

PRIS
47,- kr
Levering: Straks (Leveres på e-mail)

Når du handler på WilliamDam.dk, betaler du den pris du ser.

  • Ingen gebyrer
  • Ingen abonnementer
  • Ingen bindingsperioder

Beskrivelse

I 1800-tallet forlod over 52 millioner mennesker det gamle Europa for at tage den farlige og lange rejse til USA. Livet i Europa var blevet så barskt for de fattige mennesker, at mange af dem valgte at skrabe de sidste sparepenge sammen og prøve lykken i Amerika.
Sven Skovmands bog fortæller om de vilkår, udvandrerne flygtede fra. Han fortæller om de uretfærdige forhold for de bønder, der sled på godsejernes marker uden selv at få noget af overskuddet. Mange blev gjort arbejdsløse, da der i løbet af 1800-tallet blev opfundet mange forskellige landbrugsmaskiner, som kunne gøre arbejdet meget hurtigere end ved håndkraft. Skovmand beskriver også det hårde liv i de overfyldte og usunde byer, arbejdet på fabrikker, hungersnød, når høsten slog fejl, og social uretfærdighed, som virkede umulig at sætte sig op imod.
Bogen udkom første gang i 1976.

Sven Skovmand (f. 1936) er en dansk journalist, forfatter, historiker, forlægger og politiker. Han var i mange år aktiv i Det Radikale Venstre og repræsenterede endvidere Folkebevægelsen mod EF i Europaparlamentet fra 1979-1984. Sven Skovmand har udgivet en lang række bøger om blandt andet dansk, tysk og sovjetisk historie.

Læsernes anmeldelser (0)

Alle detaljer

Forlag Lindhardt og Ringhof
Forfatter Sven Skovmand
Type Ebog
Format epub
Sprog Dansk
Udgivelsesdato 13-04-2023
Udgiver Lindhardt og Ringhof
Sideantal 73 Sider
Filtype epub
Filversion 3.0
Filformat Reflowable
Filstørrelse 386 KB
Kopibeskyttelse DigitalVandmaerkning
Datamining Ikke tilladt
ISBN-13 / EAN-13 9788726753325