Forfatter fødeår: 1976
Rafael skal fylde en flaske med mana, så han kan redde Cubas sjæl. Men den farvede væske er meget svær at få fat på. Det lykkes ham at fylde noget af flasken, og forandringen... Læs mere
Rafael har travlt hvis han skal nå at fylde flasken med mana, for tiden er ved at løbe ud. Desværre skal øens sjæl indsamles i grotten hvor den grusomme flagermus holder... Læs mere
Sofie er en dygtig pige. Og meget frisk. Hun kan en masse ting. Det ved hendes mor og far ikke. Nu kan Sofie trille. Hun kan trille meget langt.
Benjas hold skal spille kamp, men ikke alle på det andet hold spiller fair, så det må Benja tage sig af.
Benjas fodboldhold træner og træner, men når man træner, vil man også gerne spille kamp.
Sofie er en dygtig pige. Og meget frisk. Hun kan en masse ting. Det ved hendes mor og far ikke. Nu kan Sofie svømme. Hun kan svømme langt.
Benjas hold er kommet med til stævne, men der er mange gode hold, så kan Benjas hold mon vinde?
Benja drømmer om at spille fodbold, men han er ikke god nok til at spille med i klubben, så han laver sit eget hold.
Sofie er en dygtig pige. Og meget frisk. Hun kan en masse ting. Det ved hendes mor og far ikke. Nu kan Sofie flyve. Hun kan flyve meget langt.
Sofie er en dygtig pige. Og meget frisk. Hun kan en masse ting. Det ved hendes mor og far ikke. Nu kan Sofie løbe. Hun kan løbe meget langt.
Sofie er en dygtig pige. Og meget frisk. Hun kan en masse ting. Det ved hendes mor og far ikke. Nu kan Sofie hoppe. Hun kan hoppe meget langt.
Nora har det svært. Hun passer ikke ind i skolen. Hun passer ikke ind blandt de andre piger. Og hun passer bestemt ikke ind i sin mors forestilling om hvordan en pige skal være. Men en dag... Læs mere