Erik Skram, der desuden også var journalist, skrev tillige med sin hustru, Amalie Skram, en hel del romaner og fortællinger - her er brevromanen "Hellen Vige".
Forfatteren Emile Marco de Saint-Hilaire, var som ganske ung ansat som page hos Napoleon og har derfor et indblik som ingen anden. Dette har han tilfulde udnyttet i denne roman, der ikke efterlader nogen tvivl om, at han var en stor beundrer af Napoleon.
PRIDE AND PREJUDICE (på dansk: Stolthed og fordom) er vel nok en af de mest læste romaner i verden - her er den i den originale engelske udgave.
Bernardin de Saint-Pierre, der forøvrigt var ven med Rousseau, bruger her den samme model som Blicher i Hosekræmmeren - nemlig at genfortælle en tragisk historie, han får fortalt af en... Læs mere
Krig, kærlighed, politik, religion og sidst, men ikke mindst, jagt, - det vidste Tolstoj noget om. Men aflligevel var en af hans teser, at religion, ægteskab og stat burde afskaffes! I virkeligheden var han vel en anarkist?
Jane Austens EMMA er også værd at stifte bekendtskab med - her er den i original engelsk udgave med illustrationer af Hugh Thomson.
Igen en eventyrlig fortælling fra Carl Ewald - dennegang foregår det i det middelalderlige Italien.
Dette er Gustav Esmanns bidende ironiske, men også kærlige, skildring af København og københavnerne omkring 1890'erne. Skildringen af Zarens besøg i København er ganske givende og bringer mindelser om nutiden. Bogen er med illustrationer af Hans Tegner.
Viggo Stuckenbergs eget livsdrama blev en varig inspirationskilde for hans digtning, hvor de væsentligste temaer er ægteskabets lykke og forlis. Men hans kærlighed til naturen, især blomsterne fornægter sig ikke og flettes elegant ind i de lyriske og følelsesfulde digte.
I "Dronninger i Kongshelle" øses der af Selma Lagerløfs store viden om om Norden i oldtiden - på formidabel vis skildrer hun her 4 kvindelige historiske skikkelser, og selvom mange ting forekommer gedulgte, er man alligevel med hele vejen.
Kipling elskede krig - men tag ikke fejl, han var ikke krigsliderlig, thi den krigsliderlige er aldrig dybttænkende! Her er en række historier fra Indien, det nuværende Pakistan og sidst... Læs mere
Marie Colban regnes ikke for at være nogen stor forfatterinde - men helt ueffen er hun nu ikke. Hendes bøger læstes ihvertfald med stor fryd i sin tid - især i Norge. "Perlen" handler om en... Læs mere