Turbine er beliggende få meter fra havnebassinet i Aarhus Havn og udgiver hvert år over 400 titler med et team på omkring 15 medarbejdere. Forlagets sortiment spænder bredt fra børnebøger til krimier, kogebøger, spændende romaner og fagbøger for både brede og snævre målgrupper. Udgivelser til uddannelsesinstitutioner er samlet under Turbine Undervisning, som kan udforskes på turbine-undervisning.dk. Siden grundlæggelsen i 2004 i Filmbyen, Aarhus, har forlaget etableret sig som en betydelig aktør blandt Danmarks store forlag og har modtaget tre Gazelle-priser fra Dagbladet Børsen.
Turbine er især kendt for at udgive bøger om strik og hækling, og blandt deres mest populære udgivelser finder du fx Islandsk strik og Strik med ét enkelt fed.
Derudover arbejder Turbine aktivt for, at størstedelen af deres udgivelser er klimaneutrale eller klimakompenserede, hvilket angives på bøgernes bagside. Klimaaftrykket beregnes fra trykstart til levering i Haslev, herunder råvareproduktion og energiforbrug i produktionen.
Vil du se flere bøger fra Turbine, så kan du også tjekke Turbine Forlaget ud.
Fy og Bi er på tur en sen nat. Fy vil se en ræv. Bi vil væk. En ræv på lur ser Bi. Men Fy har et fif til Bi. Lettal: 11 Lix: 5 Bogen tilhører serien ABC-lydret. Der findes frit tilgængelige opgaver til bogen på www.turbine-undervisning.dk.
Der gror giftige planter i vores natur. Nogle er giftige at spise. Andre er giftige at røre ved. Læs om giftige planter i denne bog. Lettal: 16 Bogen tilhører serien Min første bog. Der findes frit tilgængelige opgaver til bogen på www.turbine-undervisning.dk.
Ny serie til alle små prinsesser På prinsesseskolen går dine drømme i opfyldelse! Kimi fra Kirsebærriget skal starte på prinsesseskolen, men det er svært at få venner.... Læs mere
Anden bog i serien til alle små prinsesser På prinsesseskolen går dine drømme i opfyldelse! Alle prinsesser på prinsesseskolen skal have en pony, men Dana fra Diamantriget har en... Læs mere
Vandrefalken er en rovfugl. Den lever i Danmark. Den er det hurtigste dyr i verden. Læs mere om vandrefalken her i bogen. Lix: 15 Bogen tilhører serien Jeg læser. Der findes frit tilgængelige opgaver til bogen på turbine-undervisning.dk.
Nogle prutter larmer, andre er helt lydløse – og al forskning viser, at højlydte prutter er lugtfri, mens lydløse prutter lugter af død og ødelæggelse. Du kan altså frit... Læs mere
Sjællands fantastiske kystlinje, der bugter sig hen over toppen af Nordsjælland fra Helsingør til Hundested, er nok... Læs mere
Simon er glad. Han har lige fået kørekort. Nu låner han sin brors bil. Mens han kører, får han en ide. Kan bilen mon bruges som taxa? Lix: 9 Bogen tilhører serien #Ungletlæst.
En søpapegøje er let at kende på sit flotte næb. Fuglen er hvid på brystet og sort på hovedet og ryggen. Dens ben og fødder er orange. Læs mere om søpapegøjer her i bogen. Lettal:... Læs mere
Bøgerne er hentet fra bl.a serierne, Billebøgerne, Talemåder, Fantasy for dig og Klog på ordsprog, og bogpakken egner sig hovedsageligt til børn i 1.-3. klasse. Til... Læs mere
En helikopter kan lette og lande lodret. Den kan bruges til at løfte tunge ting. Den kan hjælpe folk i nød. Læs mere om helikoptere i denne bog. Lettal: 15 Bogen tilhører serien Min første bog.Der findes frit tilgængelige opgaver til bogen på www.turbine-undervisning.dk.
Sille og far skal ud at købe ind. Men Sille stopper hele tiden op: Se myren! Se bussen! Se hunden! Kom nu, Sille, siger far. Men da de kommer til en bænk, er det hans tur til at stoppe op og... Læs mere