Turbine er beliggende få meter fra havnebassinet i Aarhus Havn og udgiver hvert år over 400 titler med et team på omkring 15 medarbejdere. Forlagets sortiment spænder bredt fra børnebøger til krimier, kogebøger, spændende romaner og fagbøger for både brede og snævre målgrupper. Udgivelser til uddannelsesinstitutioner er samlet under Turbine Undervisning, som kan udforskes på turbine-undervisning.dk. Siden grundlæggelsen i 2004 i Filmbyen, Aarhus, har forlaget etableret sig som en betydelig aktør blandt Danmarks store forlag og har modtaget tre Gazelle-priser fra Dagbladet Børsen.
Turbine er især kendt for at udgive bøger om strik og hækling, og blandt deres mest populære udgivelser finder du fx Islandsk strik og Strik med ét enkelt fed.
Derudover arbejder Turbine aktivt for, at størstedelen af deres udgivelser er klimaneutrale eller klimakompenserede, hvilket angives på bøgernes bagside. Klimaaftrykket beregnes fra trykstart til levering i Haslev, herunder råvareproduktion og energiforbrug i produktionen.
Vil du se flere bøger fra Turbine, så kan du også tjekke Turbine Forlaget ud.
Fru Puddel er moderligt stolt af alle sine hvalpe: Fi-Fi, Co-Co, Oh-La-La og Gaston.Hun lærer dem at gå fint på tå, at viffe (aldrig vuffe) og at se pæne ud i pink.Men på deres allerførste tur i... Læs mere
Mille elsker at lede efter fossiler ved stranden, og da hun en dag finder knoglerne fra en ukendt dinosaur, ved hun, at hun har gjort en stor opdagelse. Men snart dukker en... Læs mere
I morgen bestemmer jeg. "Grævling er min ven," sagde Væsel. "Du må ikke lege med ham."
Robbie Ræv er klar til efterår.Han har fået nye gummistøvler, og nu skal han hoppe i vandpytter med sine venner!Men... der er ikke en eneste sky på himlen.Hvad... Læs mere
Det er efterår, og Liva og Louise går tur i den smukke skov.De følger de sjove nisseskilte, som viser vej.Kom med på en spændende tur igennem skoven, og se, hvor Liva og Louis ender... En sød og sjov fortælling om skoven og naturen om efterår.Fra 2,5 og op.
Hvad er sandt, og hvad er falsk, når det kommer til biler? I denne bog kan du lære alt om, hvad biler kan lide, hvad de ikke kan lide, hvordan de er bygget, og hvad de laver i... Læs mere
Aurion er navnet på Danmarks ældste økologiske og biodynamiske mølleri og bageri. Gennem et halvt århundrede har virksomheden ved Hjørring været centrum i en udvikling, som har gjort økologiske... Læs mere
Snot og hoste. Prikker og sygdom. Stakkels Frode og Frida. Det bliver noget af en sygedag. Frode & Frida-bøgerne er søde hverdagsdramaer for de mindste. Med udgangspunkt i den hverdag, de små kender, fortælles en kort historie, som de kan relatere til.
Hunden er menneskets bedste ven. Så hvorfor skal familiens yndlingskæledyr ikke have sin egen bog? Hundens bog er en sød og nyttig bog med udfyldningssider, som ejeren selv kan udfylde.... Læs mere
For 13,7 milliarder år sidenvar alt i universet samlet i ét punkt.Pludselig begyndte punktet at udvide sig.Vi kalder det big bang.Det betyder ”det store brag“. Lix: 22 Der findes frit tilgængelige opgaver til bogen på www.turbine-undervisning.dk.