Friedrich på pindene: romantisk strik af Ditte Larsen (Bog, Hardback, Dansk) af Ditte Larsen

Friedrich på pindene: romantisk strik af Ditte Larsen

(Bog, Hardback, Dansk)
Forfatter: Ditte Larsen

Nedsat pris! Friedrich på pindene: romantisk strik af Ditte Larsen


Forlag: Turbine

Bemærk: Kan leveres før jul.

Når du handler på WilliamDam.dk, betaler du den pris du ser.

  • Ingen gebyrer
  • Ingen abonnementer
  • Ingen bindingsperioder

Beskrivelse

Med sin enestående sans for farver og stilistiske detaljer har Ditte Larsen igen skabt en smuk bog, der udover smukke designs giver et indblik i Caspar David Friedrichs værker.

Inspirationen til bogens 36 strikkeopskrifter er hentet i tretten billeder af den tyske landskabsmaler C.D. Friedrich. Foruden opskrifter til strikket beklædning og tilbehør er der i bogen mønstre til broderede puder. Alle modeller er fremstillet i garn fra Isager, og de smukke billeder er taget i Bakkehuset på Frederiksberg.

I 2024 fejres 250-året for Caspar David Friedrichs fødsel i 1774 med udstillinger i Hamborg, Berlin og Dresden. Som ung studerede han på Kunstakademiet i København, og i sine skildringer af naturen er han en central repræsentant for romantikken, bl.a. hans maleri af den vandrende: Der Wanderer über dem Nebelmeer, ca. 1818. 


DITTE LARSEN er kendt som mangeårig indehaver af den legendariske håndarbejdsbutik Sommerfuglen i København. Butikken startede som sommerbutik på Stevns, hvor Ditte Larsen er født og opvokset.

Læsernes anmeldelser (0)

Alle detaljer

Forlag Turbine
Forfatter Ditte Larsen
Type Bog
Format Hardback
Sprog Dansk
Udgave 1. (09-02-2024)
Oplag 1. (09-02-2024)
Første udgivelsesår 2024
Originalsprog Dansk
Sideantal 174
Indbinding Hardback
Mål og vægt B: 208mm, H: 264mm, D: 20mm, Vægt: 812g
ISBN-13 / EAN-13 9788740698077