Gidsel for fred: Beretningen om Ulrik Schultz' 223 dage som guerillaens fange i Colombia (Ebog, epub, Dansk) af Øjvind Kyrø

Gidsel for fred: Beretningen om Ulrik Schultz' 223 dage som guerillaens fange i Colombia

(Ebog, epub, Dansk)
Forfatter: Øjvind Kyrø

Forlag: Forlag Kyrø

PRIS
100,- kr
Levering: Straks (Leveres på e-mail)

Når du handler på WilliamDam.dk, betaler du den pris du ser.

  • Ingen gebyrer
  • Ingen abonnementer
  • Ingen bindingsperioder

Beskrivelse

Ulrik Schultz, 32 år gammel, havde været tre dage i Colombia, da han blev kidnappet. I næsten otte måneder var han gidsel hos guerillabevægelsen ELN, konstant bevogtet af to guerillasoldater. Selv om Ulrik Schultz var et uskyldigt og tilfældigt offer, blev kidnapningen af ham og hans tre kammerater usædvanlig. Den førte til afsløringen af et tysk storpolitisk komplot, styret af en snu og rig privatdetektiv, Werner Mauss, der sammen med sin unge kone havde fået dele af den tyske og colombianske regering til at invitere til hemmelige forhandlinger mellem de stridende parter.

De fordækte politiske ambitioner og agentens private interesser gjorde, at Ulrik Schultz blev kastebold for mange modstridende interesser. De 223 dage som fange i junglen var ikke alene hårde for Ulrik Schultz, men også for hans kære, der pintes i angst og afmagt. Han var konstant i kærestens - "Trille's" - tanker og hun førte dagbog, hvor hun berettede, at hun tænkte på, hvad han fik at spise, hver gang hun satte sig til middagsbordet, og spekulerede over, om han var varmt påklædt, når hun selv tog tøj på.

Læsernes anmeldelser (0)

Alle detaljer

Forlag Forlag Kyrø
Forfatter Øjvind Kyrø
Type Ebog
Format epub
Sprog Dansk
Udgivelsesdato 05-11-2021
Udgiver Forlag Kyrø
Filtype epub
Filversion 2.0
Filformat Reflowable
Filstørrelse 7567 KB
Kopibeskyttelse Ingen
Datamining Ikke tilladt
ISBN-13 / EAN-13 9788740471236