Guru: Michael Porter - 1980'erne er stadig hotte: De 20 største ledelseseksperter. Ka... (Ebog, epub, Dansk) af Henrik Ørholst

Guru: Michael Porter - 1980'erne er stadig hotte: De 20 største ledelseseksperter. Kapitel 17.

(Ebog, epub, Dansk)
Forfatter: Henrik Ørholst

Forlag: Gyldendal

PRIS
45,- kr
Levering: Straks (Leveres på e-mail)

Når du handler på WilliamDam.dk, betaler du den pris du ser.

  • Ingen gebyrer
  • Ingen abonnementer
  • Ingen bindingsperioder

Beskrivelse

Michael Porter er tilknyttet Harvard Business School som professor og står bag en række markante strategibøger, hvoraf to virkelig har sat ham på dagsordenen. De to, Competitive Strategy fra 1980 og Competitive Advantage fra 1985, kan du læse om i denne e-bog. Du får en hurtig gennemgang af Porters teori om brancheanalyse, en oversigt over leddene i hans værdikædebegreb og en lille introduktion til ”Diamantmodellen” fra hans bog The Competitive Advantage of Nations. I et interview med e-bogens forfatter, taler Porter blandt andet om brancher, strategier og kommunikation, og han giver sin anbefaling til en CEO, der står midt i en økonomisk nedtur.

Hvad siger de største guruer om ledelse? Små e-bøger med de største ledelseseksperters tanker om at udvikle organisationskultur, innovation og bundlinje. Gurubøgerne er en slags greatest hits i e-bogform – udvalgt af Henrik Ørholst, som er senior marketingstrateg hos PFA Pension, uddannet cand.oecon. fra Århus Universitet og forfatter. Han er derudover anmelder på Berlingske Tidende.

Læsernes anmeldelser (0)

Alle detaljer

Forlag Gyldendal
Forfatter Henrik Ørholst
Type Ebog
Format epub
Sprog Dansk
Udgave Edition 1
Udgivelsesdato 09-07-2012
Udgiver Gyldendal
Sideantal 20 Sider
Filtype epub
Filversion 2.0
Filformat Reflowable
Filstørrelse 254 KB
Kopibeskyttelse DigitalVandmaerkning
Datamining Ikke tilladt
ISBN-13 / EAN-13 9788702125627