Himmelstykker: Dansk kirkearkitektur i det 20. århundrede (Bog, Indbundet, Dansk) af Martin Søberg

Himmelstykker: Dansk kirkearkitektur i det 20. århundrede

(Bog, Indbundet, Dansk)
Forfatter: Martin Søberg

Nedsat pris! Himmelstykker: Dansk kirkearkitektur i det 20. århundrede


Bemærk: Kan leveres før jul.

Når du handler på WilliamDam.dk, betaler du den pris du ser.

  • Ingen gebyrer
  • Ingen abonnementer
  • Ingen bindingsperioder

Beskrivelse

Himmelstykker er en hyldest til dansk kirkearkitektur i det 20. århundrede – en periode, hvor behovet for nye kirker voksede, i takt med at samfundet og danskernes tro udviklede sig.

Bogen præsenterer 15 bygningsværker tegnet af blandt andre Martin Nyrop, P.V. Jensen-Klint, Inger og Johannes Exner, Jørn Utzon, Friis og Moltke samt Henning Larsen. Eksemplerne spænder fra Grundtvigs Kirke til Bagsværd Kirke – fra de historiske strømninger i starten af århundredet til de radikale nyskabelser frem mod årtusindskiftet. Gennem eksperimenter med materialer, lys og rum viste arkitekterne, hvordan man kunne forvandle kirkebyggeriet og åbne det mod samtiden.

Bogen er skrevet af arkitekturhistoriker Martin Søberg, der har speciale i arkitektur fra det 20. og 21. århundrede. Hans tekster ledsages af stemningsfulde billeder af fotograf Anders Sune Berg.

Læsernes anmeldelser (0)

Alle detaljer

Forlag Strandberg Publishing
Forfatter Martin Søberg
Type Bog
Format Indbundet
Sprog Dansk
Udgave 1. (28-11-2025)
Oplag 1. (28-11-2025)
Illustrationer Ja
Omslagsgrafiker Michael Jensen
Originalsprog Dansk
Sideantal 300
Indbinding Indbundet
Mål og vægt B: 232mm, H: 266mm, D: 32mm, Vægt: 1455g
ISBN-13 / EAN-13 9788792949073