Historiekanon, Slaget på fælleden, Systemskiftet 1901, Kvinders valgret (Bog, Hæftet, Dansk) af Birgit Knudsen

Historiekanon, Slaget på fælleden, Systemskiftet 1901, Kvinders valgret

(Bog, Hæftet, Dansk)
Forfatter: Birgit Knudsen

Forlag: Alinea

Bemærk: Kan leveres før jul.

Når du handler på WilliamDam.dk, betaler du den pris du ser.

  • Ingen gebyrer
  • Ingen abonnementer
  • Ingen bindingsperioder

Beskrivelse

  De tre kanonpunkter beskriver tilsammen de strømninger og brydninger, der var i det danske samfund fra midten af 1800 tallet og frem til begyndelsen af 1900 – tallet.

  Mange landarbejdere søgte til byerne, hvor de fik arbejde på de mange fabrikker. Den tidlige arbejderbevægelse var frem til Septemberforliget 1899 præget af mange konflikter. I Slaget på Fælleden bliver arbejderne mødt af politi til hest.

  På samme tidspunkt kæmpede kvinderne for at få lov til at stemme, når der var valg.  For kvinderne var stemmeretten en vigtig del af ligestillingen mellem mænd og kvinder. Efter en lang og hård kamp fik kvinderne stemmeret.Først til menighedsrådene, så til kommunalvalgene og endelig til Rigsdagen.De blev samtidig valgbare til de råd de kunne stemme til.

Måske kunne nedenstående have interesse

Har du brug for en notesbog?

Se vores store udvalg af notesbøger i høj kvalitet. Vi har bl.a. notesbøger fra mærker som Moleskine og Paperblanks.

Se hele udvalget her

Læsernes anmeldelser (0)

Alle detaljer

Forlag Alinea
Forfatter Birgit Knudsen
Type Bog
Format Hæftet
Sprog Dansk
Udgave 1. (16-10-2009)
Oplag 3. (16-12-2013)
Første udgivelsesår 2009
Serie Historiekanon
Originalsprog Dansk
Sideantal 80
Indbinding Hæftet
Mål og vægt B: 210mm, H: 285mm, D: 8mm, Vægt: 365g
ISBN-13 / EAN-13 9788723032331