Bemærk: Kan leveres før jul.
Forventes på lager: 15-11-2023
Heather Smith har samlet sin viden og erfaring og begået en bog om den biodynamiske tilgang til Kranio-Sakral Terapi. Bogen beskriver en ret unik behandlingsform og ikke mindst en måde at arbejde med mennesker på. På bedste vis formidles forhistorien og grundprincipperne for Biodynamisk Kranio-Sakral Terapi, men samtidig handler bogen også om dyb helbredelse og kontakten til helheden. Heather Smith skriver med passion på en enkelt og logisk måde om et stof, som til tider ligger i grænselandet af vores mentale forståelse. Bogen er også fyldt med øvelser, som kan hjælpe terapeuten i sin rolle. Viden fra for eksempel de gamle grækere, indianerstammetraditioner og hawaiiansk kultur flettes med sikker hånd sammen med den nyeste forskning indenfor kvantefysik, neurovidenskab, traumeterapi, prænatal psykologi, embryologisk forskning og meget mere. Denne bog henvender sig selvsagt til Kranio-Sakral Terapeuter indenfor alle retninger, men i høj grad også til andre faggrupper indenfor sundhedsfeltet. Den er interesant for alle, der arbejder med mennesker, fordi den beskæftiger sig med terapeutens rolle, hvor udgangspunktet er relationelt, ligeværdigt og hvor terapeuten ikke forsøger at fikse klienterne, men i stedet tjener som en ledsager og et medfølende vidne uden intention.
En nærværende bog om nærvær, kontakt og Biodynamisk kranio sakral terapi
Det er en nærværende, berigende og smuk bog, der får læseren igennem en ellers kompleks faglighed. Bogen er let tilgængelig og meget læsevenlig. Den er den første bog på dansk om Biodynamisk Kranio sakral terapi.
Når man har taget uddannelsen og læser bogen bagefter er det som at få et brush-up på de mange timer man har lyttet i samtalerne med lærerne, og de medstuderende. Der er også mindre øvelser indimellem, så man let kan gå igang med et personligt arbejde. Hvis man blot er lidt interesseret i et terapeutisk arbejde og Biodynamisk Kranio sakral terapi vil jeg anbefale bogen.
Min varmeste anbefalinger, ikke kun til biodynamiske kranio sakral terapeuter, men til alle der arbejder med mennesker.
Eller faktisk min varmeste anbefaling til alle der arbejder med sig selv, her får du en forståelse for det du og din krop selv er i stand til, og hvordan det også kan se ud at indgå i et smukt samarbejde, med sig selv og en terapeut.
Fuld af fine og ligetil øvelser.
En bog man ikke bare læser og lægger væk, men et opslagsværk, jeg kommer til at vende tilbage til igen og igen.
Inspirerende og fantastisk
Har med stor fornøjelse læst denne inspirerende bog, som handler om vigtigheden af at leve i samklang med livet. Den handler både om en behandlings tilgang, men mest om betydningen af nærvær og relation i behandlingen. Den bevæger sig bagved metoden til helbredelse og sundhed.
| Forlag | Earthwise |
| Forfatter | Heather Smith |
| Type | Bog |
| Format | Hæftet |
| Sprog | Dansk |
| Udgave | 1. (15-11-2023) |
| Oplag | 1. (15-11-2023) |
| Første udgivelsesår | 2023 |
| Originalsprog | Dansk |
| Sideantal | 363 |
| Indbinding | Hæftet |
| Mål og vægt | B: 174mm, H: 241mm, D: 28mm, Vægt: 761g |
| ISBN-13 / EAN-13 | 9788797430101 |