International politik, Danmark og u-landene (Bog, Indbundet, Dansk) af Hans Branner

International politik, Danmark og u-landene

(Bog, Indbundet, Dansk)
Forfattere: Hans Branner, Hans Mouritzen, Laurids S. Lauridsen

Forlag: Columbus

Bemærk: Kan ikke leveres før jul.

Når du handler på WilliamDam.dk, betaler du den pris du ser.

  • Ingen gebyrer
  • Ingen abonnementer
  • Ingen bindingsperioder

Beskrivelse

Forfatterne der har skrevet denne bog har den viden og det overblik, der kan indfange både udviklingens dynamik og grundliggende faktorer. Bogen falder i tre dele som hver forfatter har ansvaret for:
Det globale perspektiv står i fokus i Hans Branners del ´På vej til en ny Verden´. Det unipolære system og dets fremtidsmuligheder, nye brudlinier i international politik, sikkerhedsbegrebet i det 21. århundrede og konfliktløsning er centrale elementer.
Det globale perspektiv, herunder en udførlig diskussion af globaliseringens konsekvenser, er også en vigtig del af Laurids Laudridsens kapitel om U-landene i en globaliseret verdensorden.
I Hans Mouritzens del om Dansk udenrigspolitik under nye vilkår er der også sat fokus på forandringer. Udviklingen i det internationale system analyseres i sammenhæng med ændringer i de nære omgivelser.

Læsernes anmeldelser (0)

Alle detaljer

Forlag Columbus
Forfattere Hans Branner, Hans Mouritzen, Laurids S. Lauridsen
Type Bog
Format Indbundet
Sprog Dansk
Udgave 1. (30-09-2001)
Oplag 5. (30-09-2001)
Første udgivelsesår 2006
Originalsprog Dansk
Sideantal 264
Indbinding Indbundet
ISBN-13 / EAN-13 9788789159898