Forventes på lager: 21-08-2023
"Selv i dag, hvor jeg har lavet stand-up i tyve år, hvis jeg går på scenen med helt nyt materiale, er det omkring halvdelen der virker"
De fleste kender nok Jacob Tingleff for hans mangeårige stand-up karriere, og hans one-man shows som "Guide til parforhold" og "Ulige uger". Men det er faktisk også blevet til adskillige manuskripter til film og tv, teaterstykker og en enkelt børnebog.
I denne episode af PlotCast taler vi om skrive tre-akts struktur i comedy, om at bryde den fjerde væg, om tilblivelsen af materiale i samarbejde med et publikum og tage imod noter fra eksperter - især når man skriver til film og TV.
"Det er mange bolde man skal holde i luften. Og jo flere eksperter der kan spille ind på delområderne, jo nemmere bliver dit arbejde"
| Forlag | Forlaget Avanti |
| Forfatter | Palle Schmidt |
| Type | Podcast |
| Format | zip_mp3 |
| Sprog | Dansk |
| Oplæser | Palle Schmidt |
| Udgivelsesdato | 21-08-2023 |
| Serie | PlotCast |
| Serienummer | 18 |
| Spilletid | 59 Minutter |
| Filtype | zip_mp3 |
| Filstørrelse | 82297 KB |
| Kopibeskyttelse | DigitalVandmaerkning |
| Datamining | Ikke tilladt |
| ISBN-13 / EAN-13 | 9788793737785 |