Jens Kistrup med det hele

(Ebog, epub, Dansk)
Forfatter: Jens Kistrup

PRIS
95,- kr
Levering: Straks (Leveres på e-mail)

Når du handler på WilliamDam.dk, betaler du den pris du ser.

  • Ingen gebyrer
  • Ingen abonnementer
  • Ingen bindingsperioder

Beskrivelse

Journalist, teateranmelder og forfatter Jens Kistrup præsenterer i sin bog "Jens Kistrup med det hele" en række udvalgte tekster, artikler og essays om både stort og småt.
Kistrup skriver blandt andet om det kulturliv, han hele sit liv omgav sig med, om teaterverdenen, om samfundet, dets udvikling og tendenser på godt og ondt, men også om det nære, der betyder så uendeligt meget i den simple og samtidig dybt komplicerede hverdag.

Den danske forfatter og teaterkritiker Jens Kistrup (1925-2003) gjorde kulturlivet til centrum for sit liv. Allerede i 1946 begyndte han at skrive anmeldelser for Berlingske Tidende, i årene 1956-1964 var han kronikredaktør, og fra 1992 og frem til sin død arbejdede han som teaterkritiker for Weekendavisen. Kistrup har desuden udgivet flere bøger om teatrets verden og samlinger af klummer i bøgerne "Forvirringens tid" (1965) og "Vi gjorde aldrig oprør" (1973).

Læsernes anmeldelser (0)

Alle detaljer

Forlag Lindhardt og Ringhof
Forfatter Jens Kistrup
Type Ebog
Format epub
Sprog Dansk
Udgivelsesdato 02-08-2018
Udgiver Lindhardt og Ringhof
Sideantal 362 Sider
Filtype epub
Filversion 3.0
Filformat Reflowable
Filstørrelse 1367 KB
Kopibeskyttelse DigitalVandmaerkning
Datamining Ikke tilladt
ISBN-13 / EAN-13 9788711758090