Jette Bang: Portræt af beduinerne i Qatar (Bog, Hæftet, Dansk) af Peter Wandel

Jette Bang: Portræt af beduinerne i Qatar

(Bog, Hæftet, Dansk)
Forfattere: Peter Wandel, Ida Nicolaisen, Mette Sandbye

Nedsat pris! Jette Bang: Portræt af beduinerne i Qatar


Bemærk: Kan leveres før jul.

Når du handler på WilliamDam.dk, betaler du den pris du ser.

  • Ingen gebyrer
  • Ingen abonnementer
  • Ingen bindingsperioder

Beskrivelse

Fotografen Jette Bang rejste i 1959 til Qatar i forbindelse med en etnografisk ekspedition arrangeret af den kendte danske arkæolog P.V. Glob. Her skulle hun følge, fotografere og filme to af landets beduinstammer sammen med etnografen Klaus Ferdinand.


Da hun landede i ørkenstaten, havde Bang allerede slået sit navn fast som fotograf. I mere end to årtier havde hun fotograferet og filmet den oprindelige befolkning i Grønland, hun var instruktøren bag Danmarks første farvefilm, Inuit (1940), og forordet til hendes bog fra samme år, Grønland, var skrevet af statsminister, Thorvald Stauning.


At Bangs billeder er professionel fotografisk dokumentation af en verden, der er ved at forsvinde, er åbenlyst, men at de også er noget andet og mere er mindst lige så tydeligt. Bangs fotografier af Qatars nomader er udtalt smukke, og de fleste billeder er tilrettelagt, så de også fungerer som selvstændige kompositioner og fortællinger. Et udvalg af billederne udstilles på Davids Samling fra 20. marts 2025 og et halvt år frem.


Bogen har tekster på dansk og engelsk.

Læsernes anmeldelser (0)

Alle detaljer

Forlag Strandberg Publishing
Forfattere Peter Wandel, Ida Nicolaisen, Mette Sandbye
Type Bog
Format Hæftet
Sprog Dansk
Udgave 1. (20-03-2025)
Oplag 1. (20-03-2025)
Første udgivelsesår 2025
Illustrationer Ja
Omslagsgrafiker Claus Due
Oversætter René Lauritsen
Fagredaktør Peter Wandel
Originalsprog Dansk
Sideantal 80
Indbinding Hæftet
Mål og vægt B: 213mm, H: 272mm, D: 9mm, Vægt: 482g
ISBN-13 / EAN-13 9788794418652