Klassisk Musik - På Nye Måder: Undervisningsbog inkl. 2 CD er (Multimedia, Indbundet, Dansk) af Lise-Lotte Brix

Klassisk Musik - På Nye Måder: Undervisningsbog inkl. 2 CD er

(Multimedia, Indbundet, Dansk)
Forfatter: Lise-Lotte Brix



Forlag: Fog
  • Sideantal: 232
  • Dato for udgivelse: 1-8-2003
  • Udgivelse: 1. udgave, 2003.
  • Illustrator: Sven Åge Berg
  • Redaktion: Thomas Fog, Ole Bjørn Jacobsen og Jørgen Egholm Halle
  • Bearbejdning: Ole Bjørn Jacobsen og Jørgen Egholm Halle
  • Bearbejdning: Ole Bjørn Jacobsen og Jørgen Egholm Halle
  • Illustrationsangivelser: ill.
  • Tegner: Svend Berg
  • År for denne udgave: 2003
  • Første udgivelsesår: 2003
  • Originalsprog: Dansk
  • Udgave: 1
  • Oplag: 1

Bemærk: Kan leveres før jul.

Når du handler på WilliamDam.dk, betaler du den pris du ser.

  • Ingen gebyrer
  • Ingen abonnementer
  • Ingen bindingsperioder

Beskrivelse

I Klassisk musik - på nye måder lader den århusianske musiklærer Lise-Lotte Brix eleverne arbejde med musikken ud fra deres egne personlige og umiddelbare oplevelser.
Undervisningsmaterialet kan både bruges i de obligatoriske musiktimer og i valgfagene. Det består af en grundbog med temaerne Filmmusik (4.-5. kl.), Eventyr skildret i musik (4.-6. kl.), Naturen skildret i musik (4.-9. kl.) samt Program- og Scenemusik (4.-10. kl.). Til de fire emner er der lavet komponistbiografi, musikhistorie, analyse og metodik.
Der medfølger to cd´er, hvor næsten alle musikværkerne fra bogen får lyd. Ikke blot de enkelte temaer, men hele satsen/værket.
Klassisk musik - på nye måder er lige til at gå til for erfarne såvel som nyuddannede lærere samt på seminarier. Den er enkelt opbygget og med klare vejledninger til lærerne, så lettere kan det ikke blive.
Som noget helt nyt giver Klassisk musik - på nye måder også mulighed for at lade eleverne komponere musik ud fra musikalske ideer i den klassiske musik som en metode til musikforståelse og som et skabende element i musikundervisningen.
»Det er mit store ønske, at materialet vil styrke interessen for at arbejde med klassisk musik i undervisningen, så børnene får forståelse for både den klassiske verden og, den rytmiske« siger Lise-Lotte Brix.
Klassisk musik - på nye måder er ikke kun et tilbud til musiklærerne. Det kan også bruges i Folkeskolens øvrige fag. Med sit udgangspunkt i elevernes eget engagement i undervisningen tilgodeser det også undervisningsministeriets krav til fremtidens musikundervisning.

Måske kunne nedenstående have interesse

Har du brug for en notesbog?

Se vores store udvalg af notesbøger i høj kvalitet. Vi har bl.a. notesbøger fra mærker som Moleskine og Paperblanks.

Se hele udvalget her

Læsernes anmeldelser (0)

Alle detaljer

Forlag Fog
Forfatter Lise-Lotte Brix
Type Multimedia
Format Indbundet
Sprog Dansk
ISBN-13 / EAN-13 9788791117091