Bemærk: Kan leveres før jul.
Forventes på lager: 25-11-2020
Kom og regn - Aktivitetsbogen til matematik i børnehaveklassen indeholder historier om Vitello til oplæsning og oplæg til matematikaktiviteter, som eleverne kan arbejde sammen om. Historierne om Vitello giver et fælles udgangspunkt for samtaler om matematik, og oplæggene til matematikaktiviteter giver eleverne mulighed for at udvikle matematisk opmærksomhed og forståelse gennem undersøgelser, spil og lege.
Indholdet dækker de fire områder ’Tal’, ‘Antal’, ‘Figurer og mønstre’ og ’Sprog og tankegang’ og knytter matematisk opmærksomhed til situationer fra elevernes hverdag.
Kom og regn bygger på forskning om børns udvikling af talforståelse, figurforståelse og sprog knyttet til matematik. Bogen vægter en undersøgende tilgang til matematik.
Kom og regn består af:
![]() |
Har du brug for en ny lommeregner? Vi har Texas TI-30XB og TI-30XS og mange andre, altid til en skarp pris. |
Se vores store udvalg af notesbøger i høj kvalitet. Vi har bl.a. notesbøger fra mærker som Moleskine og Paperblanks.
| Forlag | Gyldendal |
| Forfattere | Kim Fupz Aakeson, Niels Bo Bojesen, Thomas Kaas, Ole Freil, Heidi Kristiansen |
| Type | Bog |
| Format | Indbundet |
| Sprog | Dansk |
| Udgave | 1. (25-11-2020) |
| Oplag | 1. (25-11-2020) |
| Serie | Kom og regn |
| Illustrationer | Ja |
| Omslagsgrafiker | Helle Jensen |
| Omslagsillustrator | Annemette Bramsen |
| Illustrator | Annemette Bramsen |
| Tegnet af | Anne Marie Kaad |
| Originalsprog | Dansk |
| Sideantal | 80 |
| Indbinding | Indbundet |
| Mål og vægt | B: 202mm, H: 277mm, D: 11mm, Vægt: 462g |
| ISBN-13 / EAN-13 | 9788702303742 |