Bemærk: Kan leveres før jul.
Forventes på lager: 21-03-2025
Kompendium i Fast ejendom (2. udg.) skaber overblik over pensum i fagene relateret til fast ejendom på de danske universiteter. Det er primært baseret på pensumbøgerne til jurauddannelserne samt til DE’s ejendomsmægleruddannelse og giver en grundig indføring i køb og regulering.
Kompendiet er forsynet med over 175 domme og andre eksempler fra praksis for at øge forståelsen af reglerne på området. Ligeledes er der adskillige steder i kompendiet fremhævet forhold, som ofte giver anledning til forvirring og misforståelser, og som læseren derfor bør være særligt opmærksom på.
Foruden studerende er kompendiet henvendt til praktikere, der er interesserede i et overskueligt opslagsværk. Kompendiet er i 2. udgave blevet ajourført med ny lovgivning og retspraksis til og med primo 2025.
Se vores store udvalg af notesbøger i høj kvalitet. Vi har bl.a. notesbøger fra mærker som Moleskine og Paperblanks.
| Forlag | KompendieForlaget |
| Forfatter | Kristian Høyer Wellander |
| Type | Bog |
| Format | Hæftet |
| Sprog | Dansk |
| Udgave | 2. (21-03-2025) |
| Oplagsdato | 21-03-2025 |
| Originalsprog | Dansk |
| Sideantal | 269 |
| Indbinding | Hæftet |
| Mål og vægt | B: 178mm, H: 250mm, D: 16mm, Vægt: 565g |
| ISBN-13 / EAN-13 | 9788771732061 |